Αδικούν τους εαυτούς τους

Η τελευταία περίοδος έχει ''πληγώσει'' σε αρκετά ματς φέτος την ομάδα μπάσκετ του Ηρακλείου

Του Γιάννη Χαμαλάκη

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση, λέει ο λαός.  Αυτή σύμπτωση τείνει να γίνει κακή συνήθεια για την ομάδα μπάσκετ του ''Ηράκλειο''.

Έτσι, την Κυριακή, σε ακόμα ένα ματς της σεζόν, το σύνολο του Γιώργου Μακράκη κατάφερε να χάσει ένα ''δικό'' της παιχνίδι. Μια ομάδα που σε όλα της τα παιχνίδια (εκτός αυτό με την Κόρινθο) παίζει πολύ καλό μπάσκετ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, παίρνει διαφορές πάνω από 10 πόντους όμως στα τελευταία με κάποιον... μαγικό τρόπο καταφέρνει και χάνει.

Στις τρεις από τις τέσσερις ήττες η κρητική ομάδα προηγούνταν στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Χαρακτηριστικά:

• Στο χθεσινό ματς απέναντι στην Κηφισιά είχε διψήφια διαφορά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως έχασε στην παράταση.
  • Με τον Πανερυθραϊκό, στο πιο πρόσφατο εντός, προηγήθηκε με +15 λίγα λεπτά πριν το τέλος και τελικά... ηττήθηκε με buzzer beater στο τελευταίο δευτερόλεπτο.
  • Στην ήττα απέναντι στον Φιλαθλητικό, στου Ζωγράφου (2η αγωνιστική), ήταν μπροστά στο σκορ για 39 λεπτά όμως στο τελευταίο τα ''χάλασε'' και ηττήθηκε με 83-86

Το ''Ηράκλειο'' βρίσκεται πλέον σε έναν όμιλο ομάδων με ρεκόρ 5 νίκες - 4 ήττες, όλες στην 3η θέση του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Μια ομάδα που φέτος, μετά αρκετά χρόνια έχει εξαιρετικά αποδυτήρια, αποτελείται από ικανούς και φιλόδοξους παίκτες και διαθέτει έναν έμπειρο κόουτς. Όμως, η δουλειά που γίνεται για 30-35 λεπτά κατά την διάρκεια των αγώνων, χάνεται στις τελευταίες επιθέσεις. Οι ίδιοι αδικούν την προσπάθεια που κάνουν και είναι περισσότερο ''σκασμένοι'' από τον καθένα.