Αφεντικό ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 4-2 του Εργοτέλη στο κρητικό ντέρμπι του Παγκρητίου - γκολ και θέαμα στο πρώτο μέρος, κακό ποιοτικά παιχνίδι στην επανάληψη

Ο Εργοτέλης κατάφερε να ξαφνιάσει τον ΟΦΗ και να προηγηθεί νωρίς με τον Εντιαγιέ(11'). Στη συνέχεια ο ΟΦΗ αντέδρασε και μετά την χαμένη ευκαιρία του Κουσκούνα σκόραρε μέσα σε δύο λεπτά ισάιρθμα γκολ (Κουσκούνας 14' - Μάρτος 26') και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Η άμυνα του Εργοτέλη  συνέχιζε να παίζει ψηλά, οι παίκτες του Παπαδόπουλου το εκμεταλλεύτηκαν και με τη δεύτερη  ασίστ του Λεάλ και με το σλάλομ του σημείωσε ο Ορτέγκα (32') ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 3-1.

Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Την επανάληψη ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος για 25 λεπτά κατάφερε να μειώσει με τον Σταμόπουλο (60') σε ένα διάστημα που υπερείχε κατά πολύ του αντιπάλου του. Συνέχισε να απειλεί τους φιλοξενούμενους με κυριότερη ευκαρία αυτή του Κάιπερς όμως το παιχνίδι παρέμενε στο 2-3. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κουσκουνά ήταν η απάντηση του ΟΦΗ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος των γηπεδούχων και με τον Όγκμποε στο 76' διαμόρφωσε το 4-2.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το ματς ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ πλέον να βρίσκεται μόνος στην 2η θέση της Football league και τον Εργοτέλη να παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Πολύ καλό από πλευράς ρυθμού και θεάματος το πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έπαιξε έξυπνα και με κορυφαίο τον Λεάλ δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες στην αναιμική άμυνα των γηπεδούχων, νευρικό και χωρίς τις πολλές φάσεις η επανάληψη με τον Εργοτέλη για μεγάλο διάστημα (45'-70') να είναι σαφώς πιο απειλητικός.

Εργοτέλης: Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Εντιαγιέ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Εφορτ (61' Μαζουλουξής), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας.

ΟΦΗ: Στρέζος, Nάστος, Ορτέγκα, Λεάλ (78' Χαντί), Κουσκουνάς, Μάρτος (61' Ογκμποε), Πουρτουλίδης (66' Ρούσσος), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.