Από την ήττα στην εξάρα…

​Μια από τις ήττες που στο τέλος τον έθεσαν εκτός στόχου και μια επιβλητική νίκη, έχει να… θυμάται ο ΟΦΗ από τις περσινές του συναντήσεις με τη Σπάρτη.

Η ήττα ήταν στον αγώνα που έγινε στη Λακωνία για την 15η τότε αγωνιστική του πρωταθλήματος, η οποία είχε διεξαχθεί πάνω κάτω την ίδια εποχή. Ήταν τότε 11 Φεβρουαρίου, όταν οι Σπαρτιάτες είχαν επικρατήσει του ΟΦΗ με 1-0, χάρη σε γκολ του Ηλιόπουλου στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Τώρα η αναμέτρηση θα είναι στην αυλαία του πρώτου γύρου.

Αρκετοί εκ των ποδοσφαιριστών που έχει και εφέτος στη διάθεσή του ο Νίκος Παπαδόπουλος, ήταν παρόντες στον αγώνα αυτό. Συγκεκριμένα είχαν αγωνιστεί οι: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κιάσσος, Μιλοσάβλιεφ (68’ Πουρτουλίδης), Νάστος, Χαντί, Μητρόπουλος (60’ Μπόατεγκ), Όστοϊτς, Βαλλιάνος, Μάνος (46’ Πάγκαλος), Όγκμποε.

Στον δεύτερο γύρο τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά για τις δύο ομάδες. Ο ΟΦΗ μπορεί να είχε βγει εκτός ουσιαστικής διεκδίκησης της ανόδου, όμως στον αγώνα που είχε γίνει στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης. Απέναντι βέβαια σε μια Σπάρτη η οποία είχε πολλά διοικητικά και οικονομικά προβλήματα, μετά την αιφνίδια αποχώρηση από την ομάδα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Οι Σπαρτιάτες είχαν έρθει στο Ηράκλειο με αποστολή ανάγκης και δεν μπόρεσαν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση στον ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε 6-1, σε έναν αγώνα όπου σκόραραν για την κρητική ομάδα έξι (!) διαφορετικοί παίκτες. Ο χορός των γκολ είχε ξεκινήσει στο 20ο λεπτό από τον Μάνο, στο 28’ ο Κώτσιος είχε πετύχει το 2-0, στο 48’ ο Χαντί το 3-0, στο 57’ ο Βουό το 4-0, στο 67’ ο Αντουκόρ το 5-0, ενώ ο Χίζι στο 84’ το 6-0. Οι φιλοξενούμενοι στο 91’ είχε διαμορφώσει το τελικό 6-1.

Η κρητική ομάδα είχε αγωνιστεί τότε με τους Δαύκο, Κώτσιο, Χίζι, Κιάσσο, Μιλοσάβλιεφ (76’ Μπουρσέλης), Χαντί, Όστοϊτς, Βαλλιάνο (59’ Κοιλιάρας), Αντουκόρ, Βουό (58’ Βρεττός), Μάνο.