Αστοχία και νευρικότητα έφεραν την ήττα

Το ''Ηράκλειο'' ηττήθηκε με 57-64 από τον Τρίτωνα στα ''Δύο Αοράκια'' - διακοπή και μικροσυμπλοκές στο τέλος μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων - παράπονα για την διαιτησία από τους γηπεδούχους

Ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της αγωνιστικής ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Ηράκλειο. Η Ηρακλειώτικη ομάδα αντιμετώπισε την αντίσοιχη από τα Σεπόλια, τον Τρίτωνα. Το πολύ καλό α' δεκάλεπτο ακολούθησε για το ''Ηράκλειο'' το νευρικό και άστοχο β' με την ομάδα του Γιώργου Μακράκη να σημειώνει σε αυτό μόλις 6 πόντους και να πηγαίνει με μόλις έναν πόντο μπροστά στο ημίχρονο (31-30). Η αστοχία συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους παίκτες να έχουν αρκετή νευρικότητα, ένταση και άγχος. Περισσότερο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι είχαν σαν κορυφαίο τον πρώην παίκτη του ''Ηράκλειο'', Δημήτρη Καραδολάμη (17 π.), με καλές επιθέσεις πήγαν στην τελευταία περίοδο με διαφορά 6 πόντων.

Το ''Ηράκλειο'' είδε τον Αλέξανδρο Πετράκη να αποχωρεί τραυματίας, και τον Νίκο Μποχωρίδη να μην βρίσκει... διχτάκι μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου. Όμως στις αρχές της τελευταίας περίοδο υπήρξε αντίδραση από τους γηπεδούχους όμως στη συνέχεια η αστοχία έκανε λόγο έκανε ξανά την εμφάνιση της. Κρίσιμα καλάθια από τον Γκαβανόπουλο, στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρξε ένταση και μικροσυμπλοκές με αφορμή ένα φάουλ του Μποχωρίδη, οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια και όταν επέστρεψαν έδωσαν από μια τεχνική ποινή σε κάθε ομάδα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς