Δεν τα κατάφερε με τον Προμηθέα ο Εργοτέλης - πρωταθλητής ο Δούκας

Την τέταρτη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε ο Εργοτέλης στα τελικά των εφήβων, έχασε με 62-88 από τον Προμηθέα Πατρών

Ο Εργοτέλης έχει ταξιδέψει με αρκετές βασικές απουσίες (λόγω εξετάσεων) στα τελικά της Κατερίνης και αυτό έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την προσπάθεια των πρωταθλητών Κρήτης για κάτι καλύτερο στην διοργάνωση.

Ο Προμηθέας έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις… διαθέσεις του, καθώς προηγήθηκε με 7-17, 5:51 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η διαφορά έφθασε και τους 20 πόντους (26-46), 1:20 πριν την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να έχουν χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεσή τους.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με 44-68. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε που έφερε την δεύτερη άνετη νίκη για την ομάδα της Πάτρας.

Δεκάλεπτα: 17-30, 26-50, 44-68, 62-88
Διαιτητές: Κουγιουμτζόγλου-Σπυρόπουλος
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 3 (1), Ξενάκης 2, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7 (1), Βασιλείου 2, Χασάπης 26 (2), Μανιάδης 3, Πετροσιάν 11, Κεφαλογιάννης 4, Μέτα, Αναστασάκης 2.
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς, Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 9 (1), Μαντζούκας 17, Δατσιάδης 4, Σανδραμάνης 13 (2), Μπαρδάκας 14, Βύρλας 6, Κατσουλάκος 4, Γκάτζιος 14 (2), Γραμματικός 5 (1).

• Πρωταθλητής Ελλάδας ο Δούκας

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Δούκας, καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Κατερίνη με σκορ 66-71. Η ομάδα του Δούκα κατέκτησε τον τίτλο στο 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 66-71. Ακόμη και αν χάσει στην τελευταία αγωνιστική δεν επηρεάζεται, καθώς έχει την ισοβαθμία απέναντι στον Ολυμπιακό.