«Φιλικό χαλάρωμα» για Εργοτέλη και Ηρόδοτο

Την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που δεν αγωνίσθηκαν στις Κυριακάτικες υποχρεώσεις των ομάδων τους, είχαν οι προπονητές του Εργοτέλη και του Ηροδότου.

Σε φιλικό που έγινε στη Νέα Αλικαρνασσό και στο οποίο ο Εργοτέλης επικράτησε 2-1, οι Γκώνιας και Παπαματθαιάκης χρησιμοποίησαν τους ποδοσφαιριστές που δεν ήταν βασικοί στις αναμετρήσεις που είχαν οι ομάδες τους με Αιγινιακό και Ερμή Ζωνιανών αντίστοιχα. Το ενδιαφέρον για τον Εργοτέλη ήταν η πρώτη παρουσία του Άλμπερτ Μπρους.

Ο Γκανέζος μέσος αγωνίσθηκε και στα 70 (δύο ημίχρονα των 35) λεπτά του αγώνα, δείχνοντας πως ο καιρός που θα μπορεί ο προπονητής του να τον υπολογίζει κανονικά, πλησιάζει. Σε όλο το φιλικό αγωνίσθηκε και ο Οικονόμου, ο οποίος δεν έχει παίξει ακόμα σε επίσημο αγώνα και ήταν μάλιστα και ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στο 32’ με κεφαλιά.

Ο Ηρόδοτος ισοφάρισε 1-1 στο 55’, ενώ τη φιλική νίκη στους κιτρινόμαυρους την έδωσε ο Ροβίθης, ο οποίος στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Ο Εργοτέλης είχε και δοκάρι στο 5’ με τον Έφορντ, ενώ καλές προσπάθειες για γκολ είχαν και οι Αγγελόπουλος, Βογιατζής, Μανουσάκης και Μπουτσάκης

Με τον Εργοτέλη αγωνίσθηκαν οι: Κατσιμήτρος, Πάτας, Αγγελόπουλος, Κυριαλάνης, Οικονόμου, Βογιατζής(60’ Κούρτι), Μπρους, Εφορντ, Μπουτσάκης, Μανουσάκης, Ροβίθης.

Ενώ με τον Ηρόδοτο οι: Κουράκης, Σπιλιώτης, Μπαλάφας, Καργιωτάκης, Καρατζάογλου, Καραγκιόζης, Παναγιωτάκης, Ζωνάκης (55’ Βασιλάκης), Αργκιλέση, Παπαδάκης, Γαρεφαλάκης.

Αναφορικά με τον τραυματισμό του Μπουρσέλη που ήταν και ο λόγους αντικατάστασής του στο Αιγίνιο, φαίνεται πως είναι επιπόλαιος και δεν εμπνέει ανησυχία στους ανθρώπους του Εργοτέλη. Το ρεπό της Τρίτης (13/2) που θα έχει όλη η ομάδα του Εργοτέλη, θα του δώσει την ευκαιρία να ξεπεράσει τις όποιες ενοχλήσεις έχει, ώστε από την Τετάρτη να είναι και πάλι στο κανονικό πρόγραμμα, οπότε και θα ξεκινήσει η προετοιμασία για το ματς της Κυριακής με τα Τρίκαλα.