Ήττα - ανατροπή από τον... Άρη!

Έπειτα από ένα... τρελό ματς, ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 2-0 του Άρη όμως ''κατάφερε'' να ηττηθεί - Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους κρητικούς - γκολ οφσάιντ το 2-3 - κακή διαχείριση του ματς από τον Τάκη Γκώνια!

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια στο πρώτο ημίχρονο άγγιξε το τέλειο. Με δύο γκολ (14’ Κάιπερς – 23’ Σταματάκος), πολλές φάσεις, ενέργεια και σωστές τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση, μπήκε σαν φαβορί στον αγώνα και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον Άρη. Οι παίκτες του Εργοτέλη με ψηλά τις γραμμές, έπαιζαν άριστα το τεχνητό οφσάιντ και έχτιζαν γρήγορα τις επιθέσεις τους.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση άρχισε με εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Το παιχνίδι έγινε… ροκ, κάτι που ευνόησε τους φιλοξενούμενους! Ο Άρη εμφανίστηκε καλύτερος, μείωσε γρήγορα με τον Ντούνη (53’) ενώ έχασε ευκαιρίες για άμεση ισοφάριση. Στο 64' μπήκε ο Εντιαγέ και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-1. Με την μπάλα πάνω – κάτω, στο 72’ ο Άρης βρήκε γκολ από την.. βούλα. Το εύστοχο πέναλτι του Διαμαντόπουλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μια μονομαχία μεταξύ των επιθέσεων των δύο ομάδων. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για Εργοτέλη και Άρη με τον Πλατέλλα να σκοράρει στο 89' και να δίνει το τρίποντο στον Άρη. Για την τελευταία φάση διαμαρτύρεται (σωστά) ο Εργοτέλης για περίπτωση οφσάιντ. Τρομερή χαμένη ευκαιρία στο 92' από τον Σταματάκο

''Αυτοχειρία'' του Εργοτέλη, ο οποίος ήταν πολύ καλύτερος στο α' μέρος, προηγήθηκε με 2-0 και δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς στην επανάληψη ώστε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (66' Πάτας), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (64' Εντιαγέ), Μπούζας (82' Αγγελόπουλος), Κάιπερς, Σταματάκος, Έφορντ

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν (78' Νίκιτς), Ιντζόγλου, Κασσός (46' Ντούνης), Πλατέλλας, Πασάς (83' Καπνίδης), Διαμαντόπουλος