Ήττα και πισωγύρισμα!

H Παναχαϊκή χάλασε το... μυαλό του ΟΦΗ από νωρίς και κατάφερε να φύγει νικήτρια (2-1) από το ''Γεντί Κουλέ' με όπλο της το δυνατό παιχνίδι - πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την κρητική ομάδα

Το παιχνίδι για τον ΟΦΗ ''στράβωσε'' από πολύ νωρίς. Μόλις στο 4' ο Μωραίτης κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ του ΟΦΗ, πρόλαβε τον Στρέζο με τον τελευταίο να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Φωτάκης μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ και η Παναχαϊκή έβαλε από την αρχή δύσκολα στον ΟΦΗ. Οι γηπεδούxοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως τα... χαλούσαν λίγο έξω από την περιοχή των Πατρινών. Πολλά φάουλ, μεγάλη ένταση και μπόλικο άγχος για τους παίκτες του ΟΦΗ στα πρώτα 45 λεπτά, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την κατοχή της μπάλας σε καθαρές ευκαιρίες. Πολύ δυνατό παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους, ελέγχονται κάποιες αποφάσεις του διαιτητή Ζαραβίνου*Στο 36' ο Κομεσίδης πήρε την θέση του Κοιλιάρα (αναγκαστική αλλαγή).

Η επανάληψη ξεκίνησε πάλι στραβά για τον ΟΦΗ. Στο 50', ο Μακρυδημήτρης εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα αμυντικά λάθη και με τακουνάκι μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2. Η είσοδος του Λεάλ (στην θέση του Πουρτουλίδη) από την αρχή του β' μέρους έδωσε άλλη πνοή στον ΟΦΗ δημιουργικά, από τα πόδια του Ουρουγουανού ήρθε το 1-2 από τον Κουσκουνά στο 55'. Έτσι, η Κρητική ομάδα απάντησε άμεσα. Μόλις στο 60' ο Νίκος Παπαδόπουλος ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να παίρνει την θέση του Όγκμποε.

Μετά την μείωση του σκορ, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις, ο Χαντί δεν βρέθηκε σε καλή μέρα (πέρα από την τελική πάσα στο γκολ) και ο ρυθμός του ματς άνηκε στην ομάδα της Πάτρας. Μόνο τα στημένα και οι εμπνεύσεις του Λεάλ ήταν καλές προϋποθέσεις για κάτι καλό.

Ήταν φανερό ότι ο ΟΦΗ χρειαζόταν κάτι παραπάνω στα χαφ, οι Φουρλάνος και Φωτάκης από πλευράς Παναχαϊκής ενώ η κούραση των χαφ των γηπεδούχων ήταν εμφανής. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου προσπάθησε, είχε μεγάλη φάση με τον Χαντί (δοκάρι) στις καθυστερήσεις όμως η Παναχαϊκή πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης από το ''Γεντί Κουλέ''. Δύο τετ α τετ έχασαν οι παίκτες της Παναχαϊκής στα τελευταία λεπτά για να ''τελειώσουν'' το ματς.

Με την νίκη αυτή η Παναχαϊκή πέρασε τον ΟΦΗ, έφτασε τους 16 βαθμούς αφήνοντας 3ο τον ΟΦΗ στους 14. Μάλιστα, η αναμέτρηση θύμισε πολύ το περσινό ματς ΟΦΗ - Λαμία (1-2) παρ ότι σε εκείνο η κρητική ομάδα είχε προηγηθεί στο σκορ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Συνθέσεις

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος: (Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Πουρτουλίδης (46' Λεάλ), Ογκμποε (61' Κουτσιανικούλης), Κοιλιάρας (36' Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.

ΠαναχαΪκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης (81' Πολυχρόνης), Φωτάκης, Αποστολόπουλος (68' Eλευθεριάδης), Μουστακόπουλος (61' Μπουτζίκος), Μακρυδημήτρης,Μωραίτης, Φουρλάνος.