Ήττα - σοκ για Τζόκοβιτς στο Wimbledon

Η «βόμβα» στο Wimbledon έπεσε νωρίς και ήταν... πυρηνική, αφού το νούμερο 41 στον κόσμο απέκλεισε το νούμερο 1 ή απλούστερα ο Σαμ Κουέρι νίκησε και άφησε εκτός συνέχειας τον κάτοχο του τροπαίου τα δύο τελευταία χρόνια, Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Αμερικανός νίκησε τον Σέρβο με 3-1 (7-6, 6-1, 3-6, 7-6) και προκρίθηκε στους 16 του φημισμένου αγγλικού Grand Slam, όπου θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Νικολά Μαού.

Ο αγώνας ξεκίνησε χθες και ο «Νόλε» βρέθηκε εξαρχής σε δύσκολη θέση, αφού κυνηγούσε την ανατροπή του 0-2. Η βροχή όμως που άρχισε να πέφτει στο Λονδίνο υπήρξε αιτία διακοπής του παιχνιδιού, που ξανάρχισε σήμερα.

Ο Τζόκοβιτς φάνηκε έτοιμος για την ανατροπή καθώς πήρε το τρίτο σετ και μείωσε σε 1-2, ενώ στη συνέχεια είχε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση αλλά δεν την αξιοποίησε.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου πέτυχε το break στο 9ο game του 4ου σετ (5-4), όμως απέτυχε να αξιοποιήσει το δικό του σερβίς για να ισοφαρίσει, καθώς ο Κουέρι απάντησε με δικό του break για το 5-5.

Ο Αμερικανός έκανε το 6-5, για να διακοπεί το παιχνίδι και πάλι λόγω της βροχής. Οι δύο αθλητές επέστρεψαν στο court ύστερα από μία ώρα, ο Τζόκοβιτς έστειλε το σετ στο tie break, αλλά δεν ήταν πια ψύχραιμος.

Κάποια λάθη του έδωσαν την ευκαιρία στον Κουέρι να δημιουργήσει δύο ευκαιρίες για match point και τελικά στο δεύτερο απ΄ αυτά ο 28χρονος πέτυχε εκείνο που πριν το παιχνίδι φάνταζε ακατόρθωτο: να αποκαθηλώσει το «βασιλιά».