Ήττα - θρίλερ για το ''Ηράκλειο''

To ''Hράκλειο'' παρ ότι επέστρεψε από το -13 δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη από την Τρίπολη χάνοντας με 72-65 από τον Αρκαδικό σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα

Η ομάδα του Ηρακλείου ξεκίνησε πολύ καλά το μεγάλο ματς, με τα πέντε εύστοχα τρίποντα στο α' δεκάλεπτο να δείχνουν τον δρόμο. Στην αρχή του β΄δεκαλέπτου οι Αρκάδες πήραν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους στα τέλη του ημιχρόνου (41-31 ημίχρονο).

Στο β΄ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη μπήκαν αποφασισμένοι, παρ ότι βρέθηκαν ακόμα και με 13 πόντους πίσω, με σερί 10-0 επέστρεψαν στο ματς ενώ προηγήθηκαν με 50-51 λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου. Όμως, η κούραση και η έλλειψη λύσεων στην επίθεση οδήγησαν τον Αρκαδικό στο συνεχές προβάδισμα 6-10 πόντων μέχρι το φινάλε. Ένα λεπτό πριν το τέλος, το ''Ηράκλειο'' μείωσε σε 68-65 και το παιχνίδι εξελίχθηκε για γερά νεύρα. Εκεί, ο Αρκαδικός ήταν πιο ψύχραιμος, το ''Ηράκλειο'' αστόχησε σε κρίσιμα σουτ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη με 72-65 και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά για μια θέση παραμονής.

Πλέον, οι Κρητικοί υποδέχονται το Σάββατο στις 5μ.μ στα ''Δύο Αοράκια'' την ομάδα της Τρίπολης με στόχο το 2-2 ώστε να παίξουν τα... ρέστα τους της επόμενη Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο που σήμερα έφτασαν κοντά σε μια εκτός έδρας νίκη

Δεκάλεπτα: 21-18, 41-31 (ημ) 58 - 54, 72-65

Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 16 (2), Προδρόμου 14 (3), Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 9, Γαρμπής 9 (2), Τζουγκαράκης 14.
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 9 (1), Τσερκιτζόγλου 9 (1), Πετράκης 11 (3), Κουπίδης 15 (4), Λιανός 10, Λάτοβιτς 11 (2), Πάλλης.