Iδανικό φινάλε για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α στο 4ο Εθνικό Πρωτάθλημα Ε2

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αγωνιστική σαιζόν 2016-2017, αποσπώντας συνολικά 11 μετάλλια σε 8 κατηγορίες μονών και διπλών στο 4ο Εθνικό Πρωτάθλημα Ε2 που έγινε στα Χανιά από 27- 31 Ιουλίου.

Στο τουρνουά συμμετείχαν οι:

Κατηγορία 12 ετών: Γιάννης Βελεντάκης, Αντώνης Ζερβάκης, Αλέξανδρος Καλατζής, Σπύρος Καρακώστας, Δημήτρης Μπουνάκης, Γιάννης Νικολιδάκης, Εβελίνα Δερμιτζάκη, Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, Εβελίνα Λαμπράκη, Αθηνά Μπόγρη, Ευαγγελία Νικολαϊδη, Χρυσή Νταμπακάκη.

Κατηγορία 14 ετών: Δημήτρης Δελάκης, Αναστάσης Μανδαλενάκης, Βαγγέλης Μπόγρης, Μάριαν Γαρεφαλάκη, Ελένη Κωστάκη,

Κατηγορία 16 ετών: Βασίλης Βολτυράκης, Βαλάντης Ταμιωλάκης, Χαρά Βελιβασάκη, Κατερίνα Ζαφειροπούλου,

Αναλυτικά

Ο Μπόγρης Βαγγέλης στους 16 επικράτησε του Χαλακατεβάκη του Ο.Α. Χανιών 60 60. Στην συνέχεια κέρδισε το Φωτεινόπουλο του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης με 62 64. Στα ημιτελικά έπαιξε με τον συμπαίκτη και συναθλητή του Δελάκη, όπου έχασε το πρώτο σετ με 67, αλλά επικράτησε στα δυο επόμενα με 62 61 και έφτασε στον τελικό. Στον τελικό επικράτησε του Κωνσταντέλου του Α.Σ. Ακρόπολις με 64 62 και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Η Κωστάκη Ελένη στην 16αδα κέρδισε άνετα την Βαϊδάκη του Ο.Α. Χανιών με 60 60. Στην οκτάδα με την Μαστραντωνάκη του Ο.Α. Σούδας επικράτησε 60 60. Στα ημιτελικά συνάντησε τη Πιτσινή του Ο.Α. Χαλκίδας και την κέρδισε 64 63. Στον τελικό με τη Ζέρβα του Μαραθώνα κέρδισε με σχετική ευκολία 63 62 και πήρε την πρώτη θέση.

Ο Βολτυράκης Βασίλης αγωνίστηκε στην μεγαλύτερη κατηγορία στα αγόρια 16 ετών και κατέκτησε τη δεύτερη θέση. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Κονταράκη του Ο.Α. Χανιών με 76(5) 61. Στην οκτάδα και ενώ έχασε το πρώτο σετ επικράτησε του πολύ δυνατού Παπακωστόπουλου του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης με 36 63 64. Στον ημιτελικό συναντήθηκε με τον συμπαίκτη του Ταμιωλάκη τον όποιο κέρδισε με 61 64. Στον τελικό δεν κατάφερε τα κατάφερε κόντρα στον Ζερβουδάκη του Ο.Α. Σούδας χάνοντας με 61 64.

Ο Δελάκης Δημήτρης στα αγόρια 14 στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Πετράκη του Ο.Α. Χανιών με 62 62. Στην 16αδα κέρδισε τον Μαυρομάτη του Μ. Αλέξανδρου με 64 63 και έφτασε στα ημιτελικά και στην κατάκτηση της τρίτης θέσης, αφού έχασε από τον Μπόγρη με 67(2) 62 61.

Η Νταμπακάκη Χρυσή στα κορίτσια 12 ξεκίνησε δυνατά και στον πρώτο γύρο κέρδισε την Παπακωνσταντίνου του Ο.Α. Καλαμάτας με 62 60. Στην συνέχεια κέρδισε με μεγάλη άνεση τη Δαβράδου του Αγ. Νικολάου με 60 60. Στην οκτάδα επικράτησε της Καραπανταζή του Ο.Α. Χανιών με 61 61. Στα ημιτελικά έχασε από την Μαρινάκη με 61 64 κατακτώντας τελικά την τρίτη θέση.

Η Ζαφειροπούλου Κατερίνα ενώ ηλικιακά ανήκει στα 14αρια, αγωνίστηκε στην κατηγορία των 16 ετών και κατάλαβε την τρίτη θέση, χάνοντας δύσκολα στο ημιτελικό από την Τσιβελέκη του Περιστερίου 76(5) 75. Η Ζαφειροπούλου κέρδισε στην 16αδα την Κουλούμπου του Ο.Α. Καλαμάτας με 63 61 και στη συνέχεια την Μιουμπή του Ο.Α. Χανιών με 64 61.

Στα αγόρια 16 ο Ταμιωλάκης Βαλάντης κατέκτησε και αυτός την τρίτη θέση χάνοντας στα ημιτελικά από τον Βολτυράκη. Νωρίτερα κέρδισε τον Ματσαμάκη του Ο.Α. Χανιών με 64 64 και στην οκτάδα τον Σταμούλο Φ. του Α.Ο.Α Ηλιούπολης 75 61.

Στα κορίτσια 16 η Κώτσιου Μαριάσπα έφτασε ως τον γύρο των 8 όπου και αποκλείστηκε από την Τζιβελέκη με 64 63. Επίσης η Βελιβασάκη Χαρά κληρώθηκε με το Νο1 του ταμπλό τη Ζαχαράκη του Περιστερίου και έχασε 61 63.

Στα αγόρια 14 ο Μανδαλενάκης Αναστάσης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Ματσαμάκη του Ο.Α. Χανιών με 64 64.

Στα κορίτσια 14 η Γαρεφαλάκη Μάριαν έχασε στον πρώτο γύρο από τη Σκουβάκη του Ο.Α. Χανιών με 64 60.

Στα κορίτσια 12 η Δερμιτζάκη Εβελίνα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Μπόγρη με 63 75(5) και μπήκε στις 16 όπου έχασε από τη Ρήγα του Φθιωτικού με 61 62. Η Λαμπράκη Εβελίνα στον πρώτο γύρο κέρδισε την Κουκαδάκη του Ο.Α. Σούδας με 60 61, αλλά στη συνέχεια έχασε από την έμπειρη Καραπανταζή με 61 62. Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα,  έχασε στον πρώτο γύρο από την Παγώνα του Χαϊδαρίου με 62 61.  Η Νικολαϊδη Ευαγγελία έχασε στον πρώτο γύρο από την Καραπανταζή με 61 60.

Στα αγόρια 12 ο Καρακώστας Σπύρος ήταν ο μόνος που προχώρησε ως τους 16 αφού στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Καϋμενάκη του Ο.Α. Χανιών με 62 60, στη συνέχεια όμως έχασε από το Νο1, Ζαρειφόπουλο του Μαραθώνα με 60 61. Ο Νικολιδάκης Γιάννης, κέρδισε στα προκριματικά τον Παπαδάκη των Γουρνών 61 60 και μπήκε στο ταμπλό, όπου στον πρώτο γύρο με τον Ξιάρχο του Αγ. Νικολάου, εγκατέλειψε λόγω αδιαθεσίας αν και νικούσε 60 και 32. Ο Ζερβάκης Αντώνης, ο πιο μικρός της κατηγορίας, μόλις 10 ετών κέρδισε στα προκριματικά τον Μαυράκη της Ακαδημίας Χανιών με 61 62 και μπήκε στο ταμπλό, όπου έχασε από τον Αλαμανιωτή από τη Θεσσαλονίκη με 61 60. Ο Καλατζής δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από τον Ζερβό του Ο.Α. Χανιών με 61 61. Ο Μπουνάκης Δημήτρης έχασε και αυτός στον πρώτο γύρο από τον Μαρακη του Ο.Α. Χανιών με 63 46 76(2), παρόλο που προσπάθησε αρκετά παίρνοντας το δεύτερο σετ και επικρατώντας σε αρκετά σημεία στο τρίτο. Τέλος ο Βελεντάκης Γιάννης έχασε από τον Νίνο του Ο.Α. Ρεθύμνου με 62 60.

Τα παιδιά αγωνίστηκαν και στα διπλά των κατηγοριών του και κατέκτησαν και εκεί σημαντικές θέσεις. Ειδικότερα:

Η Νταμπακάκη με συμπαίκτρια την Ρήγα κατέκτησαν την 2η θέση στα κορίτσια 12 αν και θα μπορούσαν να πάρουν και την 1η θέση καθώς προηγήθηκαν στον τελικό 75 54 και 40/30. Την 2η θέση κατέλαβε και η Κωστάκη Ελένη με συμπαίκτρια την Μαρκάκη από τον ΑΑ Χανίων χάνοντας στον τελικό από τις Ζέρβα και Πιτσινή με 64 62. Στα κορίτσια 16 οι Ζαφειροπούλου Κατερίνα και Βελιβασάκη Χαρά κατέλαβαν την 3η θέση.  Την 3η θέση κατέκτησε στα αγόρια 14 και ο Μπόγρης Βαγγέλης με συμπαίκτη τον Πανταζόγλου από τον Α.Α. Χανίων φτάνοντας μάλιστα μία ανάσα από τον τελικό. Τα μετάλλια ολοκληρώθηκαν με την 3η θέση της Κώτσιου Μαριάσπας με συμπαίκτρια την Θεοχάρη από την Γλυφάδα. Στα αγόρια κάτω των 12 ετών ως τους 8 έφτασαν οι Μπουνάκης Δημήτρης και Καρακώστας Σπύρος ενώ στον 1ο γύρο αποκλείστηκαν οι Βελαντάκης Γιάννης και Ζερβάκης Αντώνης. Τέλος στα κορίτσια 12 ως τους 8 έφτασαν οι Δερμιτζάκη Εβελίνα με την Δεληφιάννη από Ρόδο και η Λαμπράκη Εβελίνα με την Ζαχαράκη Αλεξάνδρα ενώ στον 1ο γύρο αποκλείστηκε η Νικολαϊδη Ευαγγελία με συμπαίκτρια την Ζαχαράκη από τις Γούρνες.

Συνοδοί των παιδιών οι προπονητές του "ΗΡΑΚΛΕΙΟ" ΟΑΑ κ. Δολιανίτης Μανώλης και Τζιγκουνάκης Κώστας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έκλεισαν την σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.