Κατάρρευση και... ήττα!

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος της Λαμίας, όμως ένα ''νεκρό'' διάστημα λίγων λεπτών έφερε την πρώτη του φετινή ήττα (1-2) στο ''Γεντί Κουλέ''

Παρ ότι ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το ντέρμπι με την Λαμία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ χωρίς να δημιουργήσει τελικές ευκαιρίες κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ (65'-72') από τραγικά λάθη της άμυνας του ΟΦΗ και ''έκλεψε'' το ματς.

Το α' ημίχρονο πέρασε με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος χωρίς τις πολλές φάσεις όμως η Λαμία άντεξε παίζοντας παθητικά και σε μικρούς χώρους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια προηγήθηκε στο 58' με γκολ του Βουό, αποτέλεσμα πίεσης στα πρώτα λεπτά του β' μέρους. Στην συνέχεια, ο ΟΦΗ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και με κορυφαίο τον Μιλοσάβλιεφ προσπαθούσε για το 2-0. Όμως, ένα άσκοπο λάθος στην μεσαία γραμμή, έστειλε τον Ντουρμισάι τετ-α-τετ με τον Δερμιτζάκη και έγινε το 1-1 στο 62'. Ο ΟΦΗ επηρεάστηκε πολύ από το γκολ, και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 72' έπειτα από αδράνεια της άμυνας, ο Όμο με κεφαλιά έκανε το 1-2 και έφερε την απόλυτη ανατροπή στο ''Γεντί Κουλέ''.

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έβγαλε κούραση, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση όμως οι αμυντικοί της Λαμίας αλλά και ο Τζέναμο στο τέρμα, ήταν σταθεροί και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη των φιλοξενούμενων. Δείτε την εξέλιξη του παιχνίδι μέσα από το Cretalive.

Πλέον, ο ΟΦΗ έμεινε πίσω στην κούρσα της ανόδου, καθώς είναι ήδη στο -7 από τη Λαμία και στους -6 και -5 από Απόλλωνα Σμύρνης και Άρη, αντίστοιχα.