Κατάθεση ψυχής από Εργοτέλη!

Ο Εργοτέλης νίκησε το Κορωπί στο Λίντο με 72-69 και συνεχίζει να διατηρεί τις όποιες μαθηματικές ελπίδες που έχει για την παραμονή στη κατηγορία

Η επιστροφή του Χουχούμη συνδυάστηκε με μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μακράκη. Ο νεαρός γκάρντ παρ ότι δεν ήταν 100% έτοιμος αγωνίστηκε και μάλιστα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 18 πόντους και κρίσιμα καλάθια.

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη και περίοδο και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης είχε τον έλεγχο του ματς, είχε πολύ πάθος για την νίκη και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στους 11 πόντους (55-44). Η ποιοτική ομάδα του Κορωπίου προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στην 4η περίοδο, τα κατάφερε όμως το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στους παθιασμένους γηπεδούχους.

Παρ όλα αυτά οι ''κιτρινόμαυροι'' βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση. Στα θετικά της αγωνιστικής η ήττα του Κρόνου στην Κηφισιά, φυσιολογική η νίκη του Πρωτέα στην Αγία Παρασκευή. Δύο ομάδες που ο Εργοτέλης προσπαθεί να προσπεράσει στην βαθμολογία ώστε να μείνει στην Β' Εθνική

Δεκάλεπτα: 10-12, 35-31, 55-44, 72-69.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 15, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βερτούδος 15 (1), Χουχούμης 18 (4), Πετροσιάν, Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Σαρρής 2, Καραλής 11 (1), Σταράκης 6 (2).
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Δήμας, Αγόρης 12 (4), Θεοδωράκος, Παναγιώτου, Καραδολάμης 10, Κερασοβίτης 14 (2), Αμπαράς 2, Αγγελόπουλος, Ντάλλης 9, Σταθόπουλος 20 (1), Μαύρος 2.