ΟΦΗ - Λαμία (1-2 Tελικό)

Ο ΟΦΗ υποδέχεται στο ''Γεντί Κουλέ'' την Λαμία στο μεγάλο ματς της 12ης αγωνιστικής - Δείτε την εξέλιξη του μέσα από το Cretalive

23' - Σουτ του Βασιλόγιαννη από το ύψος της περιοχής - κοντράρει η μπάλα και μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης

22' - Η Λαμία προσπαθεί να κατεβάσει το ρυθμό και να κερδίσει φάουλ - τα καταφέρνει στις δύο τελευταίες φάσεις

20' - Περισσότερο από τα δεξιά προσπαθεί ο ΟΦΗ με τα ''ανεβάσματα'' του Κομεσίδη

18' - Προσπαθεί να βρει ρυθμό ο ΟΦΗ, αρκετά πιεστικός τα τελευταία λεπτά

16' - Ωραίο και δυνατό σουτ του Αντουκόρ - κάπου βρίσκει η μπάλα και καταλήγει εκτός - κόρνερ

15' - Koστώνης και Τζέναμο μπερδεύτηκαν - παραλίγο να το εκμεταλλευτεί ο Χαντί, απομάκρυνε ο τερματοφύλακας της Λαμίας

11' - Kαλή φάση για τον ΟΦΗ - σουτ ο Όγκμποε, κοντράρει η μπάλα και στην συνέχεια ο Χαντί ανοίγει στα αριστερά στην περιοχή της Λαμία όμως το σουτ του Μιλοσάβλιεφ δεν ανησυχεί τον Τζέναμο

10' - Με καλές προϋποθέσεις ο Βουό έξω από την περιοχή της Λαμίας όμως καθυστέρησε - γρήγορη και απειλητική κόντρα η Λαμία χωρίς να ολοκληρωθεί

8' - Ανεκμετάλλευτο το φάουλ για τον ΟΦΗ - αρκετές δυνατές μονομαχίες στο ματς

6' - Κερδισμένο φάουλ από τον Χαντί σε καλή θέση για σέντρα

5' - Αρκετές χαμένες μπαλιές και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά

*Πιέζει ψηλά από την αρχή ο ΟΦΗ

1' - Ξεκίνησε το ματς, χωρίς πολύ κόσμο το ''Γεντί Κουλέ''

*Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς

*Πριν από λίγο, ο Άρης πέρασε με νίκη (2-1) από το Μενίδι απέναντι στον Αχαρναϊκό - θυμίζουμε την επόμενη αγωνιστική υπάρχει το μεγάλο ματς Άρης - ΟΦΗ

*Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο Όγκμποε

*Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Όστοιτς, Νάστος, Αντουκόρ, Χαντί, Όγκμποε, Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Λαμία: Τσέναμο, Σπυροπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Καραγιάννης, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι, Βάντερσον, Όμο.

*H βαθμολογία κορυφής της Football league έπειτα από 11 αγώνες

1. Απόλλων Σμύρνης 27

2. Άρης 26

3.Λαμία 25

4. ΟΦΗ 21

*Tην νίκη θα επιδιώξει ο ΟΦΗ απέναντι στην Λαμία με στόχο να πλασαριστεί ακόμα υψηλότερα στην βαθμολογία της Β' Εθνικής

39' - Κίτρινη κάρτα - εφεύρεση στον Νάστο

38' - Πιεστικός ο ΟΦΗ με συνεχόμενες σέντρες όμως ο Τζέναμο ανταποκρίνεται - καλό δίλεπτο για τους γηπεδούχους

36' - Ακόμα μια καλή σέντρα από τον Μιλοσάβλιεφ από τα αριστερά, βρίσκει τον Όγκμποε ο οποίος όμως καθυστερεί - δείχνει ''βαρύς'' ο επιθετικός του ΟΦΗ

34' - Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα από τα δεξιά για την Λαμία - επιθετικό φάουλ του Όμο

* Δυνατές μονομαχίες στα τελευταία λεπτά και παιχνίδι κέντρου - δεν βολεύει αυτό το ματς τον ΟΦΗ

30' - Ωραία σέντρα ο Μιλοσάβλιεφ από αριστερά - κόρνερ για τον ΟΦΗ

28' - Πιέζει ψηλά η Λαμία

26' - Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά - έχει ισορροπήσει η Λαμία

25' - Kίτρινη κάρτα στον Ογκμποε.

Ανέστης Αναστασιάδης βραβεύτηκε από τον ΟΦΗ για την παρουσία του κατά το παρελθόν στην ομάδα

Τελικό: Ο ΟΦΗ παρ ότι ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με τον Βουό στο 58', ένα ''νεκρό'' διάστημα επτά λεπτών έφερε τα δύο γκολ και την πρώτη εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια

90' - Σουτ ο Βουό, η μπάλα κοντράρει και ΤΕΛΟΣ

90'+ - Δεν μπορεί να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες ο ΟΦΗ

Αλλαγή για την Λαμία: Ντουρμισάι εκτός - Αυγενικού εντός αγωνιστικού χώρου

91' - Σέντρα του Ράντι - κεφαλιά - πάσα του Βουό όμως απομακρύνουν ξανά οι αμυντικοί της Λαμίας

90' - O Μιλοσάβλιεφ γλίστρησε και έχασε μια μοναδική ευκαιρία

87' - Πιέζει ο ΟΦΗ!

*Κοτσώνης και Αναστασιάδης μαζί με τον Τζέναμο είναι κορυφαίοι για την Λαμία

85' - Φάουλ κερδισμένο για τον ΟΦΗ - κακή η εκτέλεση η μπάλα απομακρύνεται

83' - Βρίσκει χώρους τώρα η Λαμία - αδύναμο σουτ του Φερφελή, εύκολα ο Δερμιτζάκης

82' - Αλλαγή για την Λαμία: Φερφελής αντί του Καραγιάννη

81' - Σουτ ο Μάνος μέσα από την περιοχή - το βγάζει ο Τζέναμο. Μεγάλη φάση για το 2-2

80' - Κίτρινη ο Ράντι

78' - Σέντρα ο Κοιλιάρας - σταθερός ο Τζέναμο μπλοκάρει

*Προσπαθεί ο ΟΦΗ όμως είναι φανερά επηρεασμένος από τα δύο γκολ της Λαμίας

74' - Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ: Μάνος και Χύζι αντί των Χαντί και Νάστου

*Η απόλυτη ανατροπή - με... μία φάση η Λαμία έχει βάλει 2 γκολ!

72' - Γκολ - ανατροπή για την Λαμία - Κοντινή κεφαλιά από τον Όμο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, δεν μπορεί ο Δερμιτζάκης και 1-2!

70' - Έχει... αναθαρρήσει η Λαμία, ωραία προσπάθεια από τον Ντουρμισάι - κορνερ

68' - Κεφαλιά ο Ντουρμισάι από το ύψος του πέναλτι - η μπάλα άουτ - ανησύχησε ο Δερμιτζάκης

*Στην μοναδική τελική φάση της, η Λαμία βρίσκει γκολ

65' - Γκολ για την Λαμία: Λάθος στην μεσαία γραμμή για τον ΟΦΗ, τσιμπάει την μπάλα από τον Κώτσιο ο Ντουρμισάι και βγαίνει τετ-α-τετ με τον Δερμιτζάκη και διαμορφώνει το 1-1

62' - ΜΕΓΑΛΗ φάση για τον ΟΦΗ: Κεφαλιά από τον Αντουκόρ από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

61'- Κίτρινη κάρτα ο Τζόκιτς

61' - Πιέζει για 2ο γκολ ο ΟΦΗ - κορυφαίος ο Μιλοσάβλιεφ στο αποψινό ματς

60' - Κίτρινη κάρτα ο Μπλάζιτς

60'- Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζόκιτς στη θέση του Βασιλόγιαννη.

*Χαμός στο ''Γεντί Κουλέ''

58' - ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ: Ωραία κάθετη του Αντουκόρ στον Ράντι, αυτός κρατάει όμορφα την μπάλα στην περιοχή από δεξιά - βρίσκει τον Αντουκόρ, αυτός δεν βρίσκει στόχο και ο Βουό από κοντά κάνει το 1-0

55' - Χλιαρό σουτ του Αντουκόρ, εύκολα ο Τζέναμο

*Μόνο ο ΟΦΗ υπάρχει στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου - σε παθητικό ρόλο η Λαμία

53' - ΤΡΟΜΕΡΟ σουτ του Βουό έξω από την περιοχή - λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζέναμο - μεγάλη φάση!

51' - Ανοίγεται ωραία ο ΟΦΗ - σέντρα του Κομεσίδη στο 2ο δοκάρι, σε κόρνερ ο Κοτσώνης - ανεκμετάλλευτο ακόμα ένα στημένο για τους γηπεδούχους

49' - Όμορφη προσπάθεια από τον Μιλοσάβλιεφ όμως ο Χαντί δεν βλέπει γρήγορα τον Βουό και η τελική πάσα βγάζει εκτεθειμένο τον φορ του ΟΦΗ

*Φανερή η διάθεση της Λαμία για την ισοπαλία, συνεχώς με καθυστερήσεις παίζουν οι φιλοξενούμενοι

*Αλλαγή για τον ΟΦΗ: Ο Ράντι στη θέση του Όγκμποε.

46' - Ξεκίνησε το β' μέρος

Ημίχρονο: Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού, πίεζε και δημιουργούσε εύκολα φάσεις - στην συνέχεια η Λαμία ισορρόπησε το ματς, κερδίζοντας αρκετά φάουλ, ''παγώνοντας'' τον ρυθμό. Οι καλύτερες στιγμές ανήκουν στον ΟΦΗ ο οποίος απειλήθηκε ελάχιστα.

44' - Aκόμα μια καλή σέντρα από τον Μιλοσάβλιεφ όμως δεν καταφέρνει να βγάλει φάση ο ΟΦΗ

*Mπήκαμε τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου... παραμένει το 0-0