Πολύ σκληρός για να πεθάνει!

Ένας ψυχωμένος Εργοτέλης εμφανίστηκε στο ''Λίντο'' και κατάφερε να κερδίσει με 80 - 72 τον Ιωνικό Νίκαιας

Έπειτα από εννέα αγωνιστικές ο μπασκετικός Εργοτέλης ''χαμογέλασε''. Με όπλο την μεγάλη θέληση και την εξαιρετική άμυνα στο α' ημίχρονο κατάφερε να πάρει το ''ροζ'' φύλλο αγώνα φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

H ομάδα του Γιώργου Μακράκη με καλή επιθετική λειτουργία και... ''σκυλίσια'' άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 47-33 στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, με την έναρξη του β' μέρους, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 3/4 τρίποντα και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 59-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για τα καλά, η αποβολή του Χουχούμη επιβάρυνε τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων όμως ο Γεωργούτσος με κρίσιμες επιθέσεις αλλά και σημαντική συνεισφορά στην άμυνα οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Βερτούδος - Σταμάτης, ο Πετρόπουλος με τον Βουγιούκα ξεχώρισαν για την ομάδα της Νίκαιας

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 47-33 (ΗΜ), 59-54. 80-72.

Εργοτέλης (Μακράκης): Γεωργούτσος 16, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βερτούδος 8 (1), Χουχούμης 19 (2), Χασάπης, Σταμάτης15 (3), Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 4, Καραλής 10 (2), Σταράκης, Σαρρής 3,

Ιωνικός Νίκαιας (Σκαραφίγκας): Βουγιούκας 13, Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 3, Καπινιάρης 12, Παλαιοχωρίτης 11 (1), Σπανός 10 (2), Πετρόπουλος 15 (2), Παπαγεωργίου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογεριάς.