Πρεμιέρα με το... αριστερό για τον Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε με 2-0 από τον Πανσερραϊκό στο πρώτο ματς των κρητικών μετά την επιστροφή τους στις επαγγελματικές κατηγορίες - με 10 παίκτες από το 27' οι ''κιτρινόμαυροι''

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Εργοτέλης στο θεσμό του κυπέλλου. Παρ ότι οι κρητικοί έβγαλαν καλά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, ήταν καλύτεροι από τον Πανσερραϊκό στο πρώτο ημίωρο, η φάση του 27' σημάδεψε τον αγώνα. Ο Πόζογλου έβγαλε κάθετη στον Γκούρτσα τον οποίο ανέτρεψε ο Πάτας λίγο πριν μπει μόνος του στην περιοχή ο παίχτης του Εργοτέλη. Όντας ο τελευταίος αμυντικός αντίκρυσε την κόκκινη του διαιτητή Γκορτσίλα. Ο Πόζογλου μετέτρεψε σε γκολ το φάουλ και έτσι ο Εργοτέλης βρέθηκε να χάνει με 1-0, αναγκασμένος να συνεχίσει και με παίκτη λιγότερο. Παρ όλα αυτά ο Εργοτέλης συνέχιζε με ρυθμό για την ισοφάριση.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0. Στα δύο πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κρίθηκαν όλα. Στο 47' ο Πανσερραϊκός κέρδσε πέναλτι (αμφισβητείτε) για τον Πανσερραϊκό σε ανατροπή του Γκούρτσα από τον Λαδά. Ο Γκούρτσας εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 80' έμεινε με 10 παίκτες και ο Πανσερραϊκός με τον Εργοτέλη να έχει την υπεροχή όχι όμως ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς με 2-0.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Τσιμίκας, Τσαμούρης,  Πόζογλου, Γκέκας (61' Παπουτσογιαννόπουλος), Ρούτσης, Γκούρτσας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(Τ. Γκόνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Κάιπερς, Βογιατζής, Μπάτζιος, Μπούζας(Μαζουλουξής), Μπουρσέλης(81' Ροβίθης), Μπουτσάκης (84' Ιατρούδης), Πάτας, Σταματάκος, Σταμόπουλος

-Στην κερκίδα και ο Αιγύπτιος Μάγκεντ Σαμί, ο νέος ιδιοκτήτης του Εργοτέλη.