«Προσγείωση» στα Τρίκαλα!

Ο ΟΦΗ έπειτα από τα έξι γκολ απέναντι στον Αιγινιακό, δεν άντεξε το δυνατό παιχνίδι των Τρικάλων, έμεινε στο 0-0 πραγματοποιώντας πολύ μέτρια εμφάνιση

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή του εμφάνιση, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τα Τρίκαλα, αναδείχτηκε ισόπαλος με 0-0 απέναντι στην τοπική ομάδα. Δεν σκόραρε σε 4ο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΑΟΤ ο οποίος είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς και την κατοχή της μπάλας.

Στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία των Τρικάλων. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν ''πατούσαν'' την αντίπαλη περιοχή με συνέπεια να περιοριστούν σε παθητικό ρόλο. Η ομάδα των Τρικάλων είχε περισσότερη ενέργεια, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο για είκοσι λεπτά (20'-40') ενώ με επιθέσεις κυρίως από τα δεξιά δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην κρητική άμυνα. Σε ένα μέτριο ποιοτικά ημίχρονο σε κακό αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην επανάληψη, η αλλαγή του Όγκμποε (αντί του Μάνου) έδωσε μια αρχική έξτρα ενέργεια στον ΟΦΗ όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το παιχνίδι ποιοτικά χειρότερο από το α' μέρος, ενώ και ο ΟΦΗ επιθετικά ακόμα πιο ''λίγος''. Το αμυντικό δίδυμο (Ζιαμπάρης - Ποτουρίδης) κρατούσε ''ζωντανή'' την κρητική ομάδα, με την πίεση των γηπεδούχων να εμφανίζεται μετά το 65'.

Στο 78' ο ΟΦΗ απώλεσε την μεγαλύτερη του ευκαιρία με το απογοητευτικό σουτ του Παπαστεριανού. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι παίκτες του ΟΦΗ κινήθηκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Παπαστεριανός εκμεταλλεύτηκε το χλιαρό σουτ του Κουτσιανικούλη και από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ!

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έπαιξε στην κόντρα ώστε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Κουτσιανικούλη με μακρινές μπαλιές όμως ξανά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έψαχναν το γκολ με περισσότερες πιθανότητες.

Παρ όλα αυτά οι κορυφαίοι Ζιαμπάρης και Ποτουρίδης και ο σταθερός Στρέζος διατήρησαν ανέπαφη την εστία του ΟΦΗ φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που κολακεύει την κρητική ομάδα

Eνδεκάδες:

Τρίκαλα: (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας (77' Μίλιεβιτς), Καπός, Τσίπρας (71' Μπουντόπουλος), Τζόκιτς (62' Γροντής), Ντίνας.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς (65' Κουτσιανικούλης), Χαντί, Μάνος (46' Ογκμποε), Παπατόλιος(80' Ρούσσος), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.