Πρώτ(εας)η ήττα του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε στο ''Λίντο'' από τον Πρωτέα Βούλας με 74-76 και έτσι έχασε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής

Tην ήττα με δύο πόντους διαφορά (74-76) γνώρισε από τον Πρωτέα Βούλας ο Εργοτέλης σε ένα ματς με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους ''κιτρινόμαυρους'' να την καλύπτουν λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Οι... νέοι Γεωργούντζος - Χουχούμης και ο ''παλιός'' Καραλής ήταν οι κορυφαίοι επιθετικά για την ομάδα του Γώργου Μακράκη. Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Εργοτέλης εμφανίστηκε ''πεισματάρης'' και απέδειξε ότι δεν θα έχει καμία ομάδα εύκολο έργο όταν αγωνίζεται απέναντι του

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ένας πρώην ''Κρητικός'', ο Αυγενικός (πέρυσι στο Ηράκλειο) και οι Εμμανουηλίδης - Βαρδαβάς.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-44, 51-59, 74-76

Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Γεωργούντζος 15, Καρακωνσταντάκης 8 (2), Μαχαιριανάκης, Βερτούδος 2, Χουχούμης 25 (5), Σταράκης 3 (1), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 4, Σαρρής, Καραλής 17 (2).

Πρωτέας Βούλας (Μ.Μανουσέλης): Αντωνόπουλος, Βλάχος, Λάτσης, Μπούρας, Εμμανουηλίδης 13 (3), Αθηνιώτης 5 (1), Αυγενικός 11 (2), Βαρδαβάς 12, Σκουλούδης 10, Μόρφης 11 (1), Πλουμής 8, Ορλάντο 6.