Σάρωσαν οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» στο Παγκρήτιο Juniors Masters

Πρωτιές στις 5 από τις 6 κατηγορίες

Οι φίλοι του αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ξεχωριστές στιγμές τένις σε αγώνες υψηλού επιπέδου, το Σαββατοκύριακο 20-21 Ιανουαρίου στο 3ο Παγκρήτιο  Junior Masters 2017 που έγινε  στα γήπεδα του ΗΡΑΚΛΕΙΟ στο κέντρο της πόλης.

Από κάθε γωνιά της Κρήτης προσήλθαν  οι καλύτεροι νέοι  αθλητές και αθλήτριες  για να αναδείξουν τους κορυφαίους για το 2017.

Ένα τουρνουά που οργανώνει για τρίτη φορά η Ζ ΕΝΩΣΗ (η Ένωση  Αντισφαίρισης των  Σωματείων της Κρήτης ) σε συνεργασία με το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» που  σκοπό έχει  να δώσει την δυνατότητα σε  παιδιά και γονείς να δουν τους καλύτερους αθλητές της Κρήτης να παίζουν και να χαίρονται καλό τένις αλλά και να προετοιμάζονται  με τον καλύτερο τρόπο για τα Εθνικά πρωταθλήματα για το 2018, που σύντομα ξεκινούν σε όλη την Ελλάδα.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν οι οκτώ καλύτεροι αθλητές στις κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών 12, 14 και 16 ετών, οι οποίοι κατάφεραν να συγκεντρώσουν την μεγαλύτερη βαθμολογία σε όλα τα πρωταθλήματα Ε3 της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ για το έτος 2017

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι αθλητές- τριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. κατέκτησαν τις 5 από τις 6 κατηγορίες.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με τους εξής αθλητές:

• Κατηγορία 12 ετών Σπύρος Καρακώστας, Εβελίνα Δερμιτζάκη, Αθηνά Μπόγρη και Χρυσή Νταμπακάκη,
  • Κατηγορία 14 ετών. Στέλιος Γκαγκαουδάκης, Δημήτρης Δελάκης, Αναστάσης Μανδαλενάκης, η Μαρία Γαρεφαλάκη και  Ελένη Κωστάκη.
  • Κατηγορία 16 ετών Βασίλης Βολτυράκης και Κατερίνα Ζαφειροπούλου.

Ο επίσης πολύ καλός αθλητής  του ΗΡΑΚΛΕΙΟ ο Βαγγέλης Μπόγρης δεν κατάφερε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού

Οι αθλητές και οι αθλήτριες χωρίστηκαν με βάση την κατάταξη τους σε 2 ομίλους των 4άρων και αφού έπαιξαν όλοι με όλους προέκυψε ο 1ος, 2ος, 3ος και 4ος κάθε ομίλου.

Στους αγώνες τελικής κατάταξης την πρώτη θέση στα αγόρια 14 ετών κατέλαβε ο Δημήτρης Δελάκης, σημειώνοντας 4 νίκες. Στον τελικό με τον Μανδαλενάκη επικράτησε 75, 61. Στην ίδια κατηγορία την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αναστάσης Μανδαλενάκης, πετυχαίνοντας συνολικά 3 νίκες, ενώ  ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης κατέκτησε την πέμπτη θέση.

Στα κορίτσια την πρώτη θέση κατέλαβε η Ελένη Κωστάκη, πραγματοποιώντας 4 νίκες συνολικά, ενώ την πέμπτη θέση πήρε η Μαρία Γαρεφαλάκη.

Στα αγόρια 16 ετών, την πρώτη θέση πήρε ο Βασίλης Βολτυράκης που στον τελικό κέρδισε τον Τσαγλίωτη με 63 63.

Στα κορίτσια 16 ετών την πρώτη θέση πήρε η Κατερίνα Ζαφειροπούλου, που έκανε συνολικά 4 νίκες.

Στα κορίτσια 12 ετών την πρώτη θέση πήρε η Χρυσή Νταμπακάκη, επικρατώντας της Καραπανταζή 63 61 και πραγματοποιώντας συνολικά 4 νίκες. Η Εβελίνα Δερμιτζάκη, κατέλαβε την τέταρτη θέση, αφού στον αγώνα με την Βογιατζάκη έχασε 64 62, έχοντας 2 νίκες στο σύνολο. Τέλος η Αθηνά Μπόγρη πήρε την έβδομη θέση. Στα αγόρια 12 ο Σπύρος Καρακώστας κατέκτησε την τρίτη, κερδίζοντας στον αγώνα κατάταξης τον Ευτύχη Βολτυράκη με 75 26, κάνοντας συνολικά 3 νίκες.

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες που μετείχαν  3ο Παγκρήτιο  Junior Masters 2017 για τις επιτυχίες τους και εύχεται καλή αγωνιστική χρονιά στους προπονητές του κ. Μανόλη Δολιανίτη και Κώστα Τζιγκουνάκη, στους αθλητές και στους γονείς.