Σπουδαία νίκη στην παράταση για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Ιδανικό ποδαρικό στο 2018 έκανε το Ρέθυμνο Cretan Kings, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο «διπλό» επί των Τρικάλων με 86-76 σε ματς που κρίθηκε στην παράταση

Η Κρητική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (19-33) στις αρχές της 2ης περιόδου, αλλά τα Τρίκαλα «επέστρεψαν» και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-41 και στο 3ο δεκάλεπτο κυριάρχησε η αστοχία, κάτι που μαρτυρά και το επιμέρους 11-10. Με τον ενθουσιασμό και την μεγάλη θέληση για την νίκη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 70-66 όμως η ομάδα του Νίκου Βετούλα έδειξε ψυχραιμία, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και με κορυφαίο τον Μούντι (28 πόντους) κατάφερε να πάρει την νίκη.

Έπειτα από δυόμιση χρόνια επέστρεψε στα Ελληνικά παρκέ ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 40-41, 51-52, 70-70 (κ. α.), 76-86

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).