Στα προημιτελικά η Πρεβολαράκη

Στα προημιτελικά της κατηγορίας των 53 κιλών στο Ολυμπιακό τουρνουά ελευθέρας πάλης γυναικών, προκρίθηκε η Μαρία Πρεβολαράκη.

Η 24χρονη αθλήτρια του Εθνικού ΓΣ στον γύρο των «16» νίκησε με 5-1 την Κουμαρί Μπαμπίτα από την Ινδία και στον επόμενο γύρο θ` αντιμετωπίσει την Μπετζαμπεθ Αντζέλικα Αργκουέλο Βιλεγκάς  από την Βενεζουέλα) που επικράτησε με τεχνική πτώση (8-0) την Γιόσεφ Εσόμπε-Τιάκο από το Καμερούν.

Η Πρεβολαράκη στην πρώτη περίοδο πήρε τρεις πόντους, στην δεύτερη ακόμη δύο και με σκορ 5-1 πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, την πρώτη σε Ολυμπιακούς Αγώνες για την ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία πήρε την πρόκριση για την οκτάδα.

Η αθλήτρια από την Βενεζουέλα ήταν δεύτερη στο παναμερικανικό προολυμπιακό τουρνουά που φιλοξενήθηκε στην πόλη Φρίσκο. Πριν το προολυμπιακό τουρνουά, ήταν τρίτη στο παναμερικανικό πρωτάθλημα στα 55 κιλά, ενώ μέσα στο 2016 έχει μετάλλιο στο Grand Prix του Παρισιού όπου κατετάγη 2η. Στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν 15η στα 53 κιλά, ενώ δύο μήνες μετά (Νοέμβριος 2015) πήρε την 8η θέση στο Golden Grand Prix.