Στην κορυφή με... συγκάτοικο ο Εργοτέλης!

O Eργοτέλης ήταν ανώτερος του Ιωνικού και με δύο γκολ του Κατσικοκέρη επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο Παγκρήτιο στο ντέρμπι της Γ' Εθνικής - στο.. 95' η μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους που τους δίνει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο όπου ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή και τις καλύτερες ευκαιρίες, το β' μέρος επιφύλασσε γκολ, θέαμα, αγωνία αλλά και ένταση στο φινάλε του ματς.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι παρά την μέτρια εμφάνιση μέχρι το 70' του Σέρχιο Λεάλ. Στο 74' ο Ουρουγουανός έβγαλε μια τρομερή σέντρα στον Κατσικοκέρη, εκείνος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, το σουτ από τα αριστερά του Λεάλ έδωσε, μετά από απόκρουση του Παναγόπουλου, την ευκαιρία στον Κατσικοκέρη να κάνει το 2-0 και αυτός δεν την έχασε.

Από κει και πέρα ο Ιωνικός αναγκάστηκε να ανεβάσει τις γραμμές του και να ρισκάρει, ο Εργοτέλης έχασε σημαντική ευκαιρία να κάνει το 3-0 και με αμφισβητούμενο φάουλ ο Ιωνικός στο 95' είχε ευκαιρία να μειώσει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώην ''κιτρινόμαυρος'' Καραλής και με άψογο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Εργοτέλης (Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου, Μπάτζιος, Ρουσάκης (61’ Καϊμακαμούδης), Μισέλ, Σερτζίνιο (89’ Βογιατζής), Κατσικοκέρης, Λεάλ, Βελλίνης (78’ Γκοτσούλιας).

Ιωνικός (Καλοπήτας): Παναγόπουλος, Μαρής, Μεϊμάρογλου, Παντελίδης, Ασάνοβιτς (58’ Σαπαλίδης), Κρητικός, Καμαρά, Σιμιτζής (78’ Καραλής), Αργυρίου, Μάνιας (46’ Ζαφειρίδης), Πέεφ.

*Αρκετή ένταση μετά το ματς, ο Σούλης Παπαδόπουλος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Ζαραβίνο, το ίδιο έκαναν και παίκτες του Ιωνικού.

*Πλέον, οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή στους 36 βαθμούς, με το γκολ του Καραλή στο φινάλε να δίνει το αβαντάζ της ισοβαθμίας στην ομάδα του Ιωνικού (2-0 το ματς στην Νίκαια).