Στον τελικό του τουρνουά η Μακάμπι!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 52-41, 64-63, 85-85 κ.α., 100-101 παρ

Η «ομάδα του λαού»… κυνηγούσε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι την Ούνιξ Καζάν, αλλά κατάφερε να το στείλει στην παράταση με buzzer beater τρίποντο του Ρολ και να πάρει τη νίκη (101-100), στην πρεμιέρα του τουρνουά του Ηρακλείου.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σπάχια ήταν ο Κέιν με 17 πόντους, με τον Τζάκσον να είχε 15 και τους Μπόλντεν, Τόμας, ΝτιΜπαρτολομέο και Ρολ να είχαν από 12. Από το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη κορυφαίος ήταν ο Σμιθ με 28 πόντους, με τον Τρούσκιν να είχε 18, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 2 πόντους.

Από νωρίς είχε τα ηνία του φιλικού η Ούνιξ και με την επίθεσή της να ήταν σε καλή… ημέρα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το +9 (26-17). Περίπου ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τους Σμιθ και Τρούσκιν να ήταν «καυτοί» και έτσι την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (52-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της Μακάμπι να αντιδράσει, όπου μέσα από την καλή της άμυνα, πλησίασε στους τρεις πόντους (55-52), στα μισά, ενώ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, η «ομάδα του λαού» πέρασε μπροστά (57-58). Ωστόσο, η Ούνιξ αντέδρασε στον εναπομείναντα χρόνο, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενη 64-63.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διατηρούσαν το προβάδισμά τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο και μάλιστα χάρη στον Καϊμακόγλου, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα στη δημιουργία (80-73). Όμως, η Μακάμπι δεν είχε την τελευταία της λέξη και έτσι έφερε το ματς στα ίσα (82-82), στα 40’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Κολόμ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ετζίμ πήρε το ριμπάουντ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ρώσους (84-82). Ο ΝτιΜπαρτολομέο δεν κατάφερε να απαντήσει, με τον Πονκρασόφ να κάνει 1/2 βολές για το 85-82. Ωστόσο, ο Ρολ ήταν αυτός που… μίλησε τελευταίος, καθώς με buzzer beater τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (85-85).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μακάμπι είχε πάρει… φωτιά στην επίθεση, φτάνοντας στο +7 (91-98) με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον. Στη συνέχεια, όμως, η Ούνιξ αντέδρασε και με απανωτά τρίποντα πήρε ξανά το προβάδισμα (100-98), στα 50’’ πριν τη λήξη. Αλλά, η «ομάδα του λαού» απάντησε με 1/2 βολές από τον Τζάκσον και ένα επιθετικό ριμπάουντ από τον Τάιους για το προσπέρασμα (100-101), στα 22’’. Το τελευταίο σουτ του ματς το πήρε ο Σμιθ, αλλά το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο και έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με το τελικό 101-100!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 52-41, 64-63, 85-85 κ.α., 100-101 παρ

Πηγή: sport-fm.gr