Τα... χάλασε στο τέλος και ηττήθηκε!

Το ''Ηράκλειο'' παρ ότι ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκε στο φινάλε με 86-83 από την ομάδα του Φιλαθλητικού για την 2η αγωνιστική της Β'Εθνικής!

Το ''Ηράκλειο'' μια εβδομάδα μετά την νίκη επί του Διαγόρα, ηττήθηκε στο φινάλε από τον Φιλαθλητικό στου Ζωγράφου με 86 - 83. Σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Ηρακλείου βρισκόνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς μπροστά στο σκορ, ήρθε η τελευταία περίοδος να αποδειχθεί ''μοιραία'' για την έκβαση του ματς. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφοράς στην εξαιρετική πρώτη περίοδο (24-14), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά να είναι μόλις στο +4 για τους φιλοξενούμενους. Το ''Ηράκλειο'' συνέχισε να είναι αφεντικό του ματς, κράτησε το προβάδισμα του όμως στην τελευταία περίοδο η άμυνα χαλάρωσε, δέχτηκε 25 πόντους συνολικά

Δεκάλεπτα: 14-24, 41-45, 61-66, 86-83.

ΕΦΑΟΖ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 86-83
Διαιτητές: Καρπάνος, Σταθόπουλος.
Δεκάλεπτα: 10-24, 41-45, 61-66, 86-83.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Εμμανουηλίδης 27 (2), Γκαβασιάδης 8, Κοψιάς 5, Γρατσιάτος 6, Αλεξανδρόπουλος, Σαμοθράκης 13 (2), Καστανιώτης 4, Στάθης 2, Τσιτσιγιάννης 5 (1), Σαρλής 4, Παπαρέγκα ς12 (1).
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος 3, Σταμπούλης 14, Μποχωρίδης 15 (1), Λάκκας 13 (1), Πετράκης 6 (2), Λιανός 12 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης 13 (1), Παπαδάκης 6 (2).