Τεράστια πρόκριση για Σάκκαρη στην Πόλη!

Η Σάκκαρη έπαιξε φοβερό τένις, κοίταξε στα μάτια την αντίπαλό της από το πρώτο σερβίς και όσο περνούσε ο χρόνος άρχισε να τη "στριμώχνει" όλο και περισσότερο, μέχρι να πάρει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της, με 6-2, 6-3 επί της Schmiedlova!

Η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε μεγάλο τένις και πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας της στην Κωνσταντινούπολη! Η 20χρονη Ελληνίδα κέρδισε με 2-0 σετ την Anna Karolina Schmiedlova, Νο1 στο ταμπλό και Νο34 στην παγκόσμια κατάταξη, συνεχίζοντας την φανταστική της πορεία στη διοργάνωση της WTA!

H Schmiedlova είναι στο Νο1 του ταμπλό του Istanbul Cup, καθώς και στο Νο34 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA! Αυτή ήταν η πρώτη Top 50 νίκη για τη Σάκκαρη και η δεύτερη Top 100 νίκη στην καριέρα της! Είχε κερδίσει και την Anett Kontaveit, περίπου πριν από ένα μήνα στο Μαϊάμι.

Η Σάκκαρη έχει ξεκινήσει από τα προκριματικά στην International διοργάνωση της WTA, της οποίας τα χρηματικά έπαθλα φτάνουν τις 250.000 δολάρια. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη και ακόμα δεν έχει χάσει κανένα σετ.

Διαγράφει πολύ εντυπωσιακή πορεία, αφού στην πρώτη της αναμέτρηση κέρδισε τη Ρουμάνα Cristina Dinu με 7-5, 6-1 και στην δεύτερη έχασε μόνο δύο games από τη Γαλλίδα Myrtille Georges (6-0, 6-2).

Άνοιξε τις υποχρεώσεις της στο κυρίως ταμπλό με τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας της και τώρα θα περιμένει την αναμέτρηση της Karin Knapp με την Su-wei Hsieh, για να μάθει την αντίπαλό της στον 2ο γύρο του Istanbul Cup.

Η Σάκκαρη χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-2 στο εναρκτήριο σετ, για να κρατήσει το σερβίς της σε ένα πολύ δύσκολο τρίτο game και να μειώσει σε 1-2, μένοντας κοντά στην Schmiedlova. Όλα αυτά, μέχρι να βρει ρυθμό και να κυριαρχήσει απόλυτα σε αυτό το πρώτο σετ.

Ακολούθησε ένα εκπληκτικό διάστημα για τη νεαρή Ελληνίδα, που από το 1-2, 40-40, κέρδισε τους 10 από τους επόμενους 12 πόντους και βρέθηκε να προηγείται με 4-2. Στο 7ο game έσωσε τρία break points για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να φτάσει στο 5-2, σφραγίζοντας την κατάκτηση του σετ με νέο break στο 8ο game!

H Schmiedlova έβαλε τέλος σε αυτό το σερί 6 διαδοχικών games της Μαρίας με break στο 1ο game του 2ου σετ, ένα προβάδισμα όμως που δεν κράτησε για πολύ ώρα. Η Σάκκαρη γρήγορα επέστρεψε και προηγήθηκε με 2-1, ενώ το ίδιο έκανε και μετά το δεύτερο break που υπέστη (στο 2-3), ανακτώντας το προβάδισμά της στο 7ο game, όταν και έγραψε το 4-3.

Στο 8ο game έκανε ένα ακόμη break, το 6ο της στην ημέρα και πιο σημαντικό απ' όλα, αφού ήταν αυτό που της επέτρεψε να σερβίρει για να ολοκληρώσει τον μεγάλο της θρίαμβο, έπειτα από 1 ώρα και 38 λεπτά.

Εκτός απροόπτων η νίκη αυτή σημαίνει και νέο career high για τη Μαρία, που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Νο127 της παγκόσμιας κατάταξης και μπορεί να φτάσει μέχρι το Νο120, ακόμα και αν δεν πετύχει άλλη νίκη στην Κωνσταντινούπολη.

Πηγή: tennisnews