Το ''Ηράκλειο'' είναι εδώ!

Το ''Ηράκλειο'' πραγματοποίησε ένα.... ονειρικό πρώτο ημίχρονο, χαλάρωσε επικίνδυνα στην επανάληψη όμως επικράτησε με 74-69 του Ιπποκράτη - επιστροφή στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις

Με πειστικό τρόπο επέστρεψε, το μεσημέρι της Κυριακής, στις νίκες η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλείου. Έπειτα από τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, το ''Ηράκλειο'' κέρδισε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 75-69 τον Ιπποκράτη από την Κω.

Με δύο εντυπωσιακά πρώτα δεκάλεπτα, οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη με υπομονή στην επίθεση και αφοσίωση στην άμυνα, εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Άλλωστε, το 46-25 του πρώτου ημιχρόνου αποτυπώνει με ακρίβεια την διαφορά των δύο ομάδων.

Όμως, ο Ιπποκράτης διαθέτει έμπειρους παίκτες (Ασημακόπουλο - Κουμπούρα - Χαρίση) σε συνδυασμό με την... κακή συνήθεια που έχει το ''Ηράκλειο'' στην τέταρτη περίοδο στα περισσότερα ματς, ψαλίδισαν την διαφορά. Η Κρητική ομάδα διατηρούσε μια διαφορά πέριξ των 15 πόντων, στα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 72-59  όπως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, η ομάδα της Κω πραγματοποίησε ένα σερί 10 -0 με το τελικό 74-69 να δίνει την σπουδαία νίκη στο ''Ηράκλειο'' όμως να αφήνει μια πικρία για την διαφορά. Πλέον στο 6-4 (νίκες - ήττες) το ''Ηράκλειο'', παραμένει στις υψηλές θέσεις.

Εξαιρετικοί οι Χάλαρης (18 πόντοι) και Σταμπουλής(16 πόντοι), βοήθησε αρκετά και ο Γιάννης Λιανός. Από την άλλη, στους 25 πόντους σταμάτησε ο Ονάσουγλου, Ασημακόπουλος και Κουμπούρας ξεχώρισαν επίσης.

*Στο ημίχρονο της αναμέτρησης διεξήχθη διαγωνισμός τριπόντων ανάμεσα σε τρεις θεατές της αναμέτρησης, όμως κανένας δεν βρήκε στόχο (με δεμένα τα μάτια). Ο διαγωνισμός θα συνεχιστεί και στα επόμενα εντός έδρας παιχνίδια του ''Ηράκλειο'' με έπαθλο ένα ταξίδι στη Ρώμη!

*Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες στα ''Δύο Αοράκια'' λόγω και της αντιεμπορικής ώρας έναρξης (2μ.μ)

Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-15, 46-25(ημ.), 64-51, 74-69

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος Ι., Σταμπουλής 16, Μποχωρίδης 10(2), Πετράκης 4, Λιανός 11(2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 18(2), Παπαδάκης 4, Λάκκας 8(2).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 17, Τρύπας 4(1), Ονάσογλου 25(3), Σκούφης 5(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 13, Λεκάκης, Χαρίσης 2, Τσακαλέρης 4.