Ο Ερντογάν επισκέφτηκε στο νοσοκομείο τον διαιτητή που γρονθοκοπήθηκε

Ο Κότζα, ο οποίος συνελήφθη σήμερα (12/12)μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και χτύπησε τον Μέλερ όταν η Ρίζεσπορ σημείωσε την ισοφάριση στο 97ο λεπτό στο 1-1 στο στάδιο «Εριάμαν», σύμφωνα με πλάνα.

O πρόεδρος της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν επισκέφτηκε σήμερα (12/12)  στο νοσοκομείο, τον διαιτητή Χαλίλ Ουμούτ Μέλερ, τον οποίο γρονθοκόπησε στο πρόσωπο ο πρόεδρος της Ανκαραγκιουτσού, Φαρούκ Κότζα στο τέλος του αγώνα της Ανκαραγκιουτσού με τη Ρίζεσπορ το βράδυ της Δευτέρας.

Ο Κότζα εξελέγη δύο φορές στο κοινοβούλιο της Τουρκίας ως μέρος του κυβερνώντος Κόμματος του Προέδρου Ταγίπ Ερντογάν.

Νοσοκομειακές αναφορές αναφέρουν πώς η αιμορραγία στο αριστερό του μάτι έχει αρχίσει να υποχωρεί και το κάταγμα στο μάγουλο που υπέστη θα «σταδιακά επουλωθεί». Υποστηρίζεται επίσης ότι δεν υπάρχει μόνιμη βλάβη μετά από κάποιες εξετάσεις προσώπου και νευρολογικές εξετάσεις.

Η αστυνομία ανέφερει ότι ο Μέλερ είπε ότι «έφταιγα εγώ» όταν μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Δεν έχει ξεκαθαριστεί  αν το είπε αυτό λόγω των πολλών καθυστερήσεων στον αγώνα ή  της αποβολής δύο παικτών. Ο αγώνας είχε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις και κόκκινη κάρτα για κάθε ομάδα.

Η τουρκική ποδοσφαιρική ομοσπονδία (TFF) ανακοίνωσε ότι ανέστειλε όλα τα πρωταθλήματα μετά το «επαίσχυντο» περιστατικό στην Άγκυρα.
 Δεν είναι σαφές πότε θα επαναληφθούν οι αγώνες της Super Lig.