Οι Κρητικοί μαθητές έχουν και κινηματογραφικές επιτυχίες!

Οι Κρητικοί μαθητές έχουν και κινηματογραφικές επιτυχίες!

Δείτε αναλυτικά ποια σχολεία ξεχώρισαν στον 11ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους

Γεγονότα που σημάδεψαν την Κρήτη, η διαφορετικότητα, η οδική ασφάλεια είναι λίγα μόνο από τα θέματα που ενέπνευσαν μαθητές σχολείων του νησιού που δημιούργησαν φιλμάκια και διακρίθηκαν στον 11ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους.

Αναλυτικά, τα βραβεία έχουν ως εξής:
ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-21
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ
Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Μια ποδιά ταξιδεύει για την ελευθερία»- 1ο Νηπιαγωγείο Μουρικίου Κοζάνης, εκπαιδευτικός: Ευγενία Κατσάλη, μαθητές/τριες:12
1o Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Ώρα 2:10΄» -22ο Νηπιαγωγείο Χανίων, εκπαιδευτικοί: Ελένη Παπαραφτάκη – Δέσποινα Γαλημιτάκη, μαθητές/τριες: 18


2o Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Κυκλοφορώ κι αειφορώ» – Νηπιαγωγείο Ταυρωνίτη Χανίων, εκπαιδευτικοί: Πετρίκη Σοφία, Χειμωνίδου Διαμαντούλα, μαθητές/τριες: 37

Ειδική μνεία τεκμηρίωσης :
«Γεύσεις Αρχαγγέλου που χάνονται στο πέρασμα του χρόνου…»- 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου, εκπαιδευτικοί: Βασιλική Γέροντα, Σεβαστή Γιώργου, Κυριακή Κερασιλίδου, Ευγενία Γκέσιου, μαθητές/τριες: 66
1o Βραβείο animation: 
«Απόσταση» - 5ο Νηπιαγωγείο Δράμας, 1ο νηπιαγωγείο Προσοτσάνης & Νηπιαγωγείο Παρακοίλων Λέσβου, εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Μαρία, Αυγητίδου Σταυρούλα (από 5ο νηπιαγωγείο Δράμας), Γαζιώτου Ευαγγελία-Παπαδοπούλου Αναστασία (από 1ο νηπιαγωγείο Προσοτσάνης), Χαμαλέλλη Δέσποινα, Τσιριπλή Ισμήνη Ειρήνη (από νηπιαγωγείο Παρακοίλων Λέσβου) , μαθητές/τριες: 44
2o Βραβείο animation (ισοτίμως): 
•    «Ήρωας εγώ;» - 5ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου, εκπαιδευτικός: Αντιγόνη Γκαβαρδίνα, μαθητές/τριες: 23
•    «Μία Πολύχρωμη Πολιτεία» - 6ο Νηπιαγωγείο Χώρας Νάξου, εκπαιδευτικός: Ελένη Κατρανιά, μαθητές/τριες: 7

ΔΗΜΟΤΙΚΑ
1Ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Dystopia__Corinth 2097»- 10ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου, εκπαιδευτικός: Σταύρος Παναγιώτου, μαθητές/τριες: 9
2ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Το σιδερωμένο φύλλο» - 13ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών, εκπαιδευτικός: Λατίνης Ανδρέας, μαθητές/τριες: 25
3ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«e-stories … από τα παλιά» - Θεοφράστειο Δημοτικό Σχολείο Ερεσού, εκπαιδευτικοί: Δανάη Δελή, Ελευθερία Ζολώτα, Κασσιανή Βαμβαδλιώτη, μαθητές/τριες: 20
1ο  Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Percy Shelley: Ο Ορφέας του ΄21» - 12ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου, εκπαιδευτικοί: Αλέξανδρος Μιχαήλ, Νίκος Τσιαδήμος, Βαρβάρα Ξανθοπούλου, Έλενα Πατσά, Γιώργος Σαλπιγκίδης, μαθητές/τριες: 29
2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Άσυλο... ένας αιώνας Ιστορία» - 33ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικός: Μαράκος Δημήτριος, μαθητές/τριες: 22
3ο Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Break 'n' Dance» – Δημοτικό Σχολειό Παζινού Χανίων, εκπαιδευτικός: Χρυσάνθου Κατερίνα, μαθητές/τριες: 8

1ο Βραβείο animation: 
«Η κατάκτηση του πόλου» - 1ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας, εκπαιδευτικός: Καβάκας Φιλήμων, μαθητές/τριες: 16
2ο Βραβείο animation: 
«Η φωτιά μας αφορά!» - 3ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών, εκπαιδευτικοί: Αναγνωστίδου Μαρία, Καβακίδου Δόμνα, Διαμαντάκης Στέλιος, Σπένδας Απόστολος, Ασβεστάς Θεοφάνης, μαθητές/τριες: 15
3ο Βραβείο animation: 
«Υπάρχει λύση» - 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού, εκπαιδευτικός: Δελημπέη Ελένη, μαθητές/τριες: 5

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΑ
Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Devised Space 2020» - Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λυκειακές Τάξεις, εκπαιδευτικοί: Κοντογούλα Ερμιόνη, Λιατήρη Όλγα, Μυλώνης Κωνσταντίνος, μαθητές/τριες: 40


Ειδική μνεία:
«Το θαύμα» - 1ο Γυμνάσιο Βούλας, εκπαιδευτικοί: Ξανθίππη Σιάμου & Περσεφόνη Λαμπροπούλου, μαθητές/τριες: 15
1Ο Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Μικρομέγαλοι» - 1ο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου, εκπαιδευτικοί: Χαριτίνη Φωτοπούλου, Ουρανία Χαλικιώτου, μαθητές/τριες: 14
2ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως): 
•    «La charmante Evanthie»- Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, εκπαιδευτικός: Χατζάκης Δημήτριος, μαθητές/τριες: Γεωργιτσέλη Εβελίνα, Ιωσηφίδου Πηνελόπη, Μιχαλάκης Γ.
•    «Καποδίστριας: ένας Ηγέτης με όραμα» – Μουσικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης με λυκειακές τάξεις, εκπαιδευτικοί: Ευαγγελία Μητσοπούλου και Έλενα Μπριτζολάκη (Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και Δημήτριος Μουστάκας (1ο Γυμνάσιο Ευόσμου), μαθητές/τριες: 4

3ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως): 
•    «Η δική μου φωνή» - Μουσικό Σχολείο Χανίων, εκπαιδευτικοί: Δημητράκη Βαγγελιώ, Μπαλαμάτσης Σπύρος, Τρίγκα Κατερίνα, μαθητές/τριες: 18


•    «Σχολικές Ελπίδες (στιγμιότυπα)» - 1ο Γυμνάσιο Παπάγου, εκπαιδευτικός: Λιλής Γεώργιος, μαθητές/τριες: 4

Ειδική μνεία animation:
•    «Medicus» – Γυμνάσιο & Λυκειακές τάξεις Αγίου Γεωργίου Βοιωτίας, εκπαιδευτικοί: Σίντος Γεώργιος, Κορογιάννου Ζαφειρία, Μπαλατσός Γεώργιος, μαθητές/τριες: 4
•    «NOONE» - 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, εκπαιδευτικός: Αποστολάκη Ειρήνη , μαθητές/τριες: 20

ΛΥΚΕΙΑ
1Ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Στάχτες»- Γενικό Λύκειο Κρεστένων, εκπαιδευτικός: Αναστοπούλου Σταυρούλα, μαθητές/τριες: 25
2Ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«In Pieces»- Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λυκειακές Τάξεις, εκπαιδευτικοί: Χαρίκλεια Δαβιλά, Όλγα Λιατήρη, μαθητές/τριες: 4
3Ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Και αν….» - 1ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης, εκπαιδευτικοί: Ευλαμπία Μαυροπούλου, μαθητές/τριες: 6
Ειδική μνεία:
•    «Παρατηρώντας» - 7ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικός: Αικατερίνη Εφραιμίδου, μαθητής: Μαδεντζόγλου Ορφέας- Ορέστης
•    «Το ταξίδι» – Γενικό Λύκειο Πεντάπολης Σερρών, εκπαιδευτικός: Τσιαούση Νυμφοδώρα, μαθητές/τριες: 17

1o Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Ο τοίχος που μιλάει»- Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο ΩΘΗΣΗ Αττικής, εκπαιδευτικοί: Άννα Παπακώστα –Βασίλειος Λώλης , μαθητές/τριες: 16
2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Αγαπητό μου ημερολόγιο» - 1ο ΕΠΑΛ Ιλίου, εκπαιδευτικοί: Χρόνης Γιαννικόπουλος, Αθηνά Πανταζή, μαθητές/τριες: 8
3ο Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Εγώ ο αγιογράφος» – Γενικό Λύκειο Κισσάμου Χανίων, εκπαιδευτικοί: Αναγνώστου Κωνσταντίνα, μαθητές/τριες: 5
Βραβείο animation: 
«Trapped» - 1ο Γενικό Λύκειο Πεύκων Αττικής, εκπαιδευτικοί: Άννα Δεληγιαννοπούλου & Λουκία Πετροτσάτου, μαθητές/τριες: 5

ΚΥΠΡΟΥ
Ειδική μνεία μυθοπλασίας:
«Υδροβιότοποι»- Τεχνική Σχολή Αγίου Λαζάρου Λάρνακας, Λύκειο Μακαρίου Γ  Λάρνακας και Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας Λευκωσίας, εκπαιδευτικοί: Μαρία Χαραλάμπους (ΤΕΣΕΚ Αγίου Λαζάρου Λάρνακας), Αντρέας Παρασκευά (Λύκειο Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας), Άντρος Παπαπαύλου (Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας Λευκωσίας), μαθητές/τριες: 4 (ΤΕΣΕΚ Λάρνακας), 30 (Λύκειο Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας), 1 (Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας Λευκωσίας)
Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Στέγη «Άγιος Χαράλαμπος»: Η φάρμα των λεπρών» - Γυμνάσιο "Βεργίνα" Λάρνακας, εκπαιδευτικός: Λεόνη Μεννογιάτη Αργυρού, μαθητές/τριες: 8

ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ
1ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Υπάρχω, Υπάρχεις, Συνυπάρχουμε…» - Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου Λασιθίου Κρήτης, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου, 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου, εκπαιδευτικοί: Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου:                                 Δεμέτζου Ζηνοβία, Μαυροειδής Γεώργιος, 2ο Δημ. Σχολείο Αγίου Νικολάου: Γκίκα Αναστασία, Παπαδοπούλου Άννα, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου: Μπατζάκη Ευανθία, Πανταζοπούλου Σταματία, Αρσένου Βάϊα., μαθητές/τριες:  συνολικά 7 (ΕΕΕΕΚ Αγίου Νικολάου: 1, 2ο Δημ. Σχολείο Αγίου Νικολάου: 5, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου: 1)


2Ο Βραβείο μυθοπλασίας: 
«Οι Όρνιθες… αλλιώς» - ΕΕΕΕΚ ΣΕΡΡΩΝ, εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Κάργιου, Λευτέρης Πασσιάς, μαθητές/τριες: 15
Ειδική μνεία μυθοπλασίας:
«Ο πρίγκιπας μισός» - 6/Θ Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Θήβας, εκπαιδευτικοί: Μάντζαρη Δήμητρα, Καλαϊτζή Τριάδα, Νικολαδάκη Μαρία, Καφέ Ελένη, Φιλίππου Μαρία, Γιαννάκη Αναστασία, μαθητές/τριες: 23
Βραβείο τεκμηρίωσης: 
«Μπες στα παπούτσια μου» – Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Τρικάλων, εκπαιδευτικοί: Αναγνωστοπούλου Αθηνά, Διαμαντής Χρήστος, Νικηφόρου Αντωνία-Κερασία, Ράπτη Σοφία, Τασιοπούλου Ευμορφία, μαθητές/τριες: 15
1ο Βραβείο animation: 
«Dreaminess»- Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Εύβοιας, εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Ζερβού, Παρασκευοπούλου Ιωάννα, Αναστασιάδου Αντιγόνη, μαθητές/τριες: 6
2ο Βραβείο animation: 
«Και ζήσαν αυτοί ασφαλείς…  και μεις ασφαλέστεροι!» - Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης, εκπαιδευτικός: Ελένη Τζιβάρα, μαθητές/τριες: 6

ΣΔΕ
Ειδική μνεία τεκμηρίωσης :
«Μην πεις ποτέ σου ”Είναι Αργά”» – Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χανίων, εκπαιδευτικοί: Σμαράγδη Γαλημιτάκη , Ευφροσύνη Τζιαφάλια, μαθητές/τριες: 10

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΠΟΤ
Βραβείο: Γυμνάσιο Αγλαντζιάς Λευκωσίας, εκπαιδευτικός: Γιώργος Κολοκοτρώνης, μαθητές/τριες: 5

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ
Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση:

«Κυκλοφορώ και αειφορώ», Νηπιαγωγείο Ταυρωνίτη Χανίων, εκπαιδευτικοί: Πετρίκη Σοφία, Χειμωνίδου Διαμαντούλα, μαθητές/τριες: 37


Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:
•    «Welcome», Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη Θεσσαλονίκης (Λύκειο), εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Ελπίδα, Σπαθάρου Καλλιρρόη, μαθητές/τριες: 71

•    «Στάχτες», ΓΕΛ Κρεστένων Ηλείας, εκπαιδευτικός: Αναστοπούλου Σταυρούλα, μαθητές/τριες: 25


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ: Διάκριση τραγουδιού:  
Γυμνάσιο Αλικιανού Χανίων (για την ταινία: «Ήταν η Ακρόπολή μας»), Εκπαιδευτικοί: Καρακώστα Λουκία, Μαθητές/τριες: Περουλάκης Μανώλης, Τζωρτζάκης Χρήστος, Ηλιάκη Βενετσάνα, Καστρινάκη Αντωνία,Λιονάκη Κατερίνα 

Γυμνάσιο Δροσιάς Λάρνακας (για την ταινία: «Τα σύννεφα»), Εκπαιδευτικός: Εύη Αυξεντίου, Μαθητές/τριες: Τατιάνα Κοτανίδου,Χαραλαμπία Λεμονή 
 Μουσικό σχολείο Λάρισας/Λύκειο (Για την ταινία: «Κατανοώ, νοιάζομαι, συνδέομαι»), Εκπαιδευτικοί: Σωτήριος Αναγνωστόπουλος, Παρασκευή Καραγιάννη, Ευφροσύνη Αστ. Κτιστάκη, Μαθητής:  Μπασαγιάννης Δημήτριος  
Διάκριση μουσικής εμπνευσμένης από την παράδοση:
Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Χανίων (Για την ταινία: «Μην πεις ποτέ σου ”Είναι Αργά”), Εκπαιδευτικοί: Σμαράγδη Γαλημιτάκη, Ευφροσύνη Τζιαφάλια, Μαθητής/απόφοιτος: Μιχάλης Λουφαρδάκης) 


Διάκριση μουσικής σύνθεσης: 
Αρσάκειο Γυμνάσιο-Λύκειο Θεσσαλονίκης (Για την ταινία: «Φτιάχνοντας την Άνοιξη» με ψήγματα τέχνης»), Εκπαιδευτικός:  Αναστασία Γκίνη, Μαθητές/τριες: Αντώνιος Παναγιώτης Ατζέμης, Αριάδνη Κώστα.


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ: Διάκριση τραγουδιού: 
5ο  Νηπιαγωγείο Ευόσμου (Για την ταινία: «Ήρωας εγώ;»), Εκπαιδευτικός: Αντιγόνη Γκαβαρδίνα, Μαθητές/τριες: 23
 1ο  Νηπιαγωγείο Μουρικίου Κοζάνης (Για την ταινία: «Μια ποδιά ταξιδεύει για την ελευθερία»), Εκπαιδευτικοί: Ευγενία Κατσάλη, Σουλτάνα Παπαδημητρίου, Μαθητές/τριες: 12.
 Διάκριση πρωτότυπης μουσικής εκτέλεσης: 
Δημοτικό Καλλιφύτου Δράμας (Για την ταινία: «Τι θα φέρει η μπόρα;»), Εκπαιδευτικός:  Σπανουδάκης Δημοσθένης, Μαθητές/τριες: 10
 
Διάκριση μουσικής σύνθεσης:
33ο  Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (Για την ταινία: «Άσυλο... ένας αιώνας Ιστορία»), Εκπαιδευτικός: Μενούνου Πηνελόπη.  
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΦΙΣΕΣ
Πρωτοβάθμιας 
Ισοτίμως:
Νηπιαγωγείο Βουτών Ηρακλείου Κρήτης (για την ταινία: «Ασυνόδευτο», τίτλος αφίσας: «Σύλληψη από την αστυνομία»), Εκπαιδευτικός: Μαρία (Μάνια) Περάκη Μακρή, μαθητές/τριες: 18
10ο Δημ. Σχολείο Κορίνθου (για την ταινία: «Dystopia__Corinth 2097»), Εκπαιδευτικός: Σταύρος Παναγιώτου, μαθήτριες: Δήμητρα Σταθακοπούλου, Κατερίνα Σταθακοπούλου.
33ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης-Άσυλο του Παιδιού, (για την ταινία: «Άσυλο... ένας αιώνας Ιστορία»), Εκπαιδευτικός: Μαράκος Δημήτριος, μαθήτρια: Ελένη Δημητριάδου.
Δημ. Σχολείο Αγίας Μαρίνας Λέρου (για την ταινία: Όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...»), Εκπαιδευτικοί: Φώτιος Μπερδέκλης, Αγάπη Νικολοπούλου, Σιμέλα Κινεβιζίδου, Μαθητές/τριες: 15

Δευτεροβάθμιας
Ισοτίμως
1ο ΕΠΑΛ Ιλίου (για την ταινία: «Πότε. Ποτέ»), Εκπαιδευτικός: Χρόνης Γιαννικόπουλος, μαθητής: Γιάννης Λέντζος.
7ο Γυμνάσιο Χανίων (για την ταινία: «Εθνικό Στάδιο Χανίων "Έλενα Βενιζέλου"), Εκπαιδευτικοί: Βασιλειάδου Ευστρατία, Μπαλάκου Μαρίνα, μαθήτρια: Αγκανά Μαρία.
Μουσικό Σχολείο Λάρισας (για την ταινία: «Κατανοώ, νοιάζομαι, συνδέομαι»), Εκπαιδευτικοί: Σωτήριος Αναγνωστόπουλος, Παρασκευή Καραγιάννη, Ευφροσύνη Αστ. Κτιστάκη, μαθήτρια: Καλαϊτζόγλου Ευαγγελία. 
Γυμνάσιο Ποδοχωρίου Καβάλας (για την ταινία: «Καπνών και ανθρώπων έργα»), Εκπαιδευτικοί: Καραχάλιος Δήμος, Λάμπρου Βύρωνας, μαθητής: Αλαμίδης Λευτέρης. 
Γυμνάσιο Αλικιανού Χανίων (για την ταινία: «: Ήταν η Ακρόπολή μας»), Εκπαιδευτικοί: Εμμανουηλίδου Φρόσω, Τζαγκαράκη Αργυρώ, Χελιουδάκη Ελπίδα, μαθήτρια: Καστρινάκη Αθηνά. 
Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ.) Τρικάλων (για την ταινία: «Μπες στα παπούτσια μου»), Εκπαιδευτικός: Αναγνωστοπούλου Αθηνά, μαθητές/τριες: 2

Δείτε επίσης:

Ένα φιλμάκι από μαθητές του Ηρακλείου για τα παιδιά όλου του κόσμου

Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη.
 

Γίνε ο ρεπόρτερ του CRETALIVE

ΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ