H Κρήτη «αγκάλιασε» το φιλικό των αστέρων!

Μεγάλη προσέλευση και μνήμες του 2004 ζωντάνεψαν στο Παγκρήτιο - φιλική ήττα στα πέναλτι με 4-2 (1-1 κανονική διάρκεια) για την Εθνική του 2004 από τους παλαίμαχους της Ίντερ

Εξελίχθηκαν όλα άρτια στο φιλικό των πρωταθλητών στο Παγκρήτιο στάδιο. Η προσέλευση του κόσμου ξεπέρασε τις προσδοκίες, έφτασε πέριξ τις 20.000 φιλάθλων. Χαμόγελα, οικογένειες και μια ατμόσφαιρα πέρα για πέρα αθλητική, μια ατμόσφαιρα όπως την ονειρεύονται όλοι οι αθλητές. Αυτές τις εικόνες έζησαν όσοι παρακολούθησαν από κοντά το φιλικό των πρωταθλητών. Στο γήπεδο βρέθηκαν φίλαθλοι από όλα τα μέρη της Κρήτης οι οποίοι με τις ιαχές τους παρότρυναν την Εθνική Ελλάδος και συμμετείχαν ενεργά στον φιλανθρωπικό αγώνα για έναν ιερό σκοπό. Σύμμαχος όλων και ο καιρός! Αφού

Ο Δήμαρχος Ηρακλείου, Βασίλης Λαμπρινός, ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, η Όλγα Κεφαλογιάννη αρκετά στελέχη τοπικών φορέων, παράγοντες της ΕΠΣΗ αλλά και σωματείων του νησιού, παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές, αρκετοί δημοσιογράφοι από όλη την Ελλάδα, έδωσαν το παρόν και τίμησαν την φιλική αναμέτρηση.Θυμίζουμε ότι τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν στο φιλανθρωπικό ίδρυμα «ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ»

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, στο στάδιο ακούστηκαν ήχοι του Ζορμπά, στο τελετουργικό από τον Σύλλογο του Βασίλη Πιλάλη ενώ ακολούθησε κρητική μουσική από το συγκρότημα Μαυρόκωστα. Συμμετείχε και το Σύνολο Νυκτών & Τοξοτών Οργάνων Κρήτης που "έντυσε" τη βραδιά με τις μαντινάδες και την μουσική ενώ μαζί ήταν ο σύλλογος Ηπειρωτών Ν.Ηρακλείου, ο Σύλλογος Μακεδόνων Κρήτης και η Εύξεινος λέσχη Ποντίων Ν.Ηρακλειου. Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Τζουλιάνο Σάρτι, παλαίμαχο τερματοφύλακα της Ιντερ, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή

Η πρώτη σέντρα έγινε από τον Σάκη Ρουβά,ο οποίος κατά την είσοδο του αποθεώθηκε. "Κρήτη, είστε έτοιμοι", ρώτησε ο δημοφιλής τραγουδιστής, αφού προηγουμένως απηύθυνε έκκληση να γίνουν όλοι δότες μυελού των οστών.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε και με τις δύο ομάδες

• Σύμμαχος ο καιρός

Σταγόνα δεν έπεσε στο Παγκρήτιο μέχρι και το τελευταίο πέναλτι. Με το τελικό σφύριγμα του Τάσου Κάκου,η βροχή έκανε αισθητή την εμφάνιση της και μάλιστα με έντονο ρυθμό ενώ παρουσιάστηκε για αρκετά λεπτά κυκλοφοριακό πρόβλημα εκτός γηπέδου, καθώς και στην περιοχή του Γιόφυρο.

Αναφορικά με το παιχνίδι, αρκετοί από τους... παλαίμαχους ποδοσφαιριστές έδειξαν έτοιμοι για 90 λεπτά παιχνιδιού. Στο 38' ο Μοχάμεντ Καλόν άνοιξε το σκορ για την Ίντερ ενώ ο Κατσουράνης ισοφάρισε για την Εθνική μας στο 55'. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, η Ίντερ στάθηκε τυχερή και επικράτησε με 4-2.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Εθνική Ελλάδα 2004 (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Δέλλας, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Νταμπίζας, Ζαγοράκης, Καραγκούνης, Μπασινάς Παπαδόπουλος, Χαριστέας (19′ Καφές), Τσιάρτας - Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Βενετίδης, Γιαννακόπουλος, Νικολαΐδης, Γεωργιάδης, Καψής, Κατσουράνης (55' γκολ), Λάκης.

Ίντερ (Λουτσιάνο Καστελίνι): Τόλντο, Ζανέτι Χ., Μπιάνκι, Καλόν (38 γκολ), Καρμπόνε, Ντακούρτ, Ματεράτσι, Κίβου, Νταβίντ Σουάζο, Γεωργάτος, Κολονέζ - Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Φρέι, Μπεργκόμι, Ζανέτι Κ., Μπαρέζι, Πίτσι, Φρέζι, Καραγκούνης, Χούτος

• Το τρόπαιο στα χέρια του Ζανέτι

Το τρόπαιο του νικητή παρέδωσαν στον εμβληματικό αρχηγό της Ίντερ, ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός, ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης και ο πρόεδρος της ΕΠΣΗ, Νίκος Τζώρτζογλου

• Η ικανοποίηση των διεθνών

Εμφανώς ικανοποιημένοι εμφανίστηκαν μετά το τέλος του ματς οι Έλληνες διεθνείς για την μεγάλη προσέλευση του κόσμου. Μάλιστα, σε.. πηγαδάκια κάποιοι τόνιζαν ότι δεν το περίμεναν και έμειναν έκπληκτοι.