Νίκη - θρίλερ για το ''Ηράκλειο'' - ήρωας ο Κουπίδης!

Το ''Ηράκλειο'' χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, κατέθεσε ψυχή στο παρκέ και με καλάθι του Θέμη Κουπίδη στα 2 δευτερόλεπτα πήρε μια σπουδαία νίκη με 73-72 απέναντι στη ομάδα του Ψυχικού

Ένα από καλύτερα παιχνίδια φέτος στα ''Δύο Αοράκια'' παρακολούθησαν οι θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του Ηρακλείου. Ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία φάση με ένα μεγάλο καλάθι του Θέμη Κουπίδη

Παρ ότι οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά στην πρώτη περίοδο, στην β' βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-37. Χέρι - χέρι οι δύο ομάδες και στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ και να τα δίνουν όλα για την νίκη.

Στην τελευταία περίοδο το ''Ηράκλειο'' ξεκίνησε καλά όμως στην συνέχεια εμφάνισε σημάδια κούρασης με συνέπεια το οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 66-71 όμως ο Θέμης Κουπίδης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. O Νίκου έχασε δύο ελεύθερες βολές, το σκορ παρέμεινε 71-72 και στα 10 δευτερόλεπτα ο Κουπίδης απέδειξε ότι διαθέτει ένα από τα καλύτερα σουτ της κατηγορίας. Ένα τρομερό buzzer - beater του σούτινγκ γκάρντ του ''Ηράκλειο'' στα 2.8 δευτερόλεπτα από τα πέντε μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 73-72 μιας και στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Παπανικολάου βρήκε... σίδερο και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη που τους ανέβασε πάνω από την ζώνη του άμεσου υποβιβασμού.

Σημαντική η βοήθεια του κόσμου στην μεγάλη νίκη του ''Ηράκλειο'', σε πολύ καλή μέρα επιθετικά βρέθηκαν οι Λιανός και Πετράκης, βοήθησαν αρκετά και οι ''ψηλοί'' της ομάδας, Πάλλης - Λάτοβις και Λόλας, ο Τσερκιτζόγλου ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, ενώ ο Κουπίδης στα κρίσιμα δήλωσε ''παρών''.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καλογερόπουλος, Σιμητόπουλος
Δεκάλεπτα: 17-24, 38-37 (ημίχ.), 53-53, 73-72.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 5, Παπαδάκης 2, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 11 (1), Κουπίδης 17 (1), Κυπριωτάκης, Λιανός 23 (2), Λάτοβιτς 11 (1), Πάλλης 4.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 10, Αχής, Τσιότρας, Παπανικολάου 14 (2), Σακελλαρίου 4, Βλάχος, Γιαννίκος, Σμάιλαγκιτς 21 (3), Μουράτος 19 (1), Σίνης, Τσιώκος 4, Χρυσός.