Πολύτιμο 0 - 1 απέναντι στον Ατρόμητο για τον ΟΦΗ που μείωσε στον πόντο από την κορυφή

To cretalive.gr σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Ατρόμητος Π. - ΟΦΗ για την 25η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ' Εθνικής.

Ακόμα μια αποστολή εξετελέσθη για τον ΟΦΗ στο "δρόμο" για την κατάκτηση της ανόδου.

Οι "ασπρόμαυροι" με παρόμοιο τρόπο όπως στις δύο προηγούμενες εκτός έδρας παρουσίες τους σε Βάρη και Επισκοπή, πέρασαν και από το Δημ. "Μελισσουργού" επικρατώντας 0 - 1 απέναντι στον Ατρόμητο Πειραιά.

Ήταν το τρίτο συνεχόμενο 0 - 1 για την κρητική ομάδα που έχασε αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ ενώ απειλήθηκε μόλις μία φορά στη διάρκεια του 90λεπτου.

Λυτρωτής από τα έντεκα βήματα ήταν ο αρχηγός Αλέξης Περογαμβράκης, σημειώνοντας το 17ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ απέχει πλέον μόλις ένα βαθμό από τον Φωστήρα μετά τη "λευκή" ισοπαλία στην Κηφισιά, πλησιάζοντας για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της περιόδου στην πρώτη θέση.

Σε ολόκληρο το παιχνίδι η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους, δείχνοντας για μια ακόμα φορά σε δύσκολες συνθήκες ότι ήθελε τους βαθμούς περισσότερο από τον αντίπαλο της παρότι και ο Ατρόμητος "καίγεται" για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε και τέλειωσε όπως έπρεπε, ενώ τα αγωνιστικά προβλήματα των τελευταίων ημερών τον άφησαν ανεπηρέαστο.

Πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε η κρητική ομάδα δείχνει έτοιμη για να ολοκληρώσει μια υπερβατική χρονιά, ανατρέποντας τις βαθμολογικές ισορροπίες.

Το Live του αγώνα

6' Ο Κιάσσος πάσαρε αριστερά στον Κοιλιάρα ο οποίος έβγαλε τη σέντρα προς τον Καλέ  το σουτ του οποίου βρήκε το σώμα ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων και απομακρύνθηκε.

12' Συρτό σουτ του Περογαμβράκη μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ στη δεύτερη καλή φάση του ΟΦΗ στο παιχνίδι.

16' Ο Φυσαράκης έκοψε σε κόρνερ σέντρα - σουτ του Καλέ μέσα από την περιοχή.

19' Χαντί και Παναγιωτόπουλος "κιτρινίστηκαν" από το Ρούτση

20' Μακρινό σουτ του Φαμπίνιο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

23' Κίτρινη στο Σαμιώτη που "γκρέμισε" τον Καλέ.

24' Ο Χαντί εκτέλεσε δυνατά το φάουλ "αναγκάζοντας" τον Παπαδόπουλο να διώξει με γροθιές.

27' Νέα στημένη φάση με πρωταγωνιστή τον Άγγελο Χαντί ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Παπαδόπουλος δεν αιφνιδιάστηκε απομακρύνοντας εκ νέου σε κόρνερ.

30' Σουτ του Καλέ κατέληξε άουτ.

32' Ο Καλέ μεταβίβασε στον Μπολάκη με το δεύτερο να επιχειρεί σέντρα - σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε ξανά.

34' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους στο παιχνίδι με τον Μπαλτζάκη να αντικαθιστά τον Παλαιοπάνο.

37' Σωτήρια επέμβαση του Χριστόπουλο που πρόλαβε τον Περογαμβράκη πριν σουτάρει.

40' Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε χέρι μετά από σουτ του Καλέ. Κίτρινη στο Φυσαράκη για διαμαρτυρία.

41' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περογαμβράκη. Σε καλό χρονικό σημείο το προβάδισμα στο σκορ για την ομάδα του Νιόπλια που δικαιώθηκε για την υπεροχή της.

Τέλος πρώτου μέρους

Έναρξη δεύτερου μέρους

55' Ανεκμετάλλευτη πέρασε η σέντρα του Κιάσσου προς τον Καλέ από τα αριστερά, καθώς ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός σούταρε άουτ.

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο έχασε ο Παναγιωτόπουλος ο οποίος νικήθηκε σε τετ - α - τετ με το Δερμιτζάκη

67' Πρώτη αλλαγή για το Νίκο Νιόπλια με τον Πόποβιτς να περνά στο γήπεδο στη θέση του Περογαμβράκη.

74' Ο Πατινιώτης είναι η δεύτερη αλλαγή του ΟΦΗ αντικαθιστώντας τον Κοιλιάρα

80' Μεγάλη ευκαιρία για το 0 - 2 σε τετ - α - τετ του Φαμπίνιο με τον Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος πλάσαρε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων όμως ο Κολιός έκοψε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

82' Ο Φουκαράκης ήταν η τρίτη αλλαγή του ΟΦΗ περνώντας στο γήπεδο αντί του Χαντί.

85' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο με τον Γεωργίου αντί του Σιγάλα.

93' Κίτρινη κάρτα στον Καλέ.

Τέλος του αγώνα

Ατρόμητος Π.: Παπαδόπουλος, Κολιός, Σιγάλας (85' Γεωργίου), Χριστόπουλος, Φυσαράκης, Ράπτης, Παλαιοπάνος (34' Μπαλτζάκης), Σαμιώτης, Δανάσης, Παναγιωτόπουλος, Ευθυμιάδης,

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Μπολάκης, Ραπτάκης, Κώτσιος, Νάστος, Χαντί (82' Φουκαράκης), Φαμπινιο, Κοιλιάρας (74' Πατινιώτης), Καλέ, Περογαμβράκης (67' Πόποβιτς).

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Ρούτσης από το σύνδεσμο Κορινθίας με βοηθούς τους Πυργάκη – Μπουρτζοβίτη από τον ίδιο σύνδεσμο.