Ανώτερος και ουσιαστικός…

Ο ΟΦΗ επικράτησε εύκολα με 2-0 τον Πανσερραϊκό και βρίσκεται ξανά στην 2η θέση της Football league

Με ένα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου, ο ΟΦΗ έκαμψε την αντίσταση του σκληροτράχηλου Πανσερραϊκού, επικρατώντας 2-0.

Η κρητική ομάδα βρήκε απέναντί της μια ομάδα που δεν κλείσθηκε στην περιοχή της, αλλά θέλησε να παίξει ποδόσφαιρο και να δώσει ρυθμό στον αγώνα. Αυτό βγήκε προς όφελος του ΟΦΗ, ο οποίος άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Βουό, ενώ δημιούργησε ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Το ιδανικό ξεκίνημα της επανάληψης με το 2-0 από τον Ντίνα, έκανε ακόμα ευκολότερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με την ικανότητά τους κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά τον αγώνα και να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΟΦΗ: Στρέζος, Μονιάκης, Ντίνας (65' Πουρτουλίδης), Βουό, Μάνος, Παστεριανός, Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (77' Βαφέας), Κουτσιανικούλης (82' Κοέλιο), Ποτουρίδης.

Πανσερραικός: Πολίτης, Ορφανίδης (77'Ναζίμ), Τσελεπίδης, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Ρούσσος, Παπουτσογιανόπουλος, Κρητικός (86' Καπτέλι), Κάκκο, Δουμίτσιος, Ενόμο (57' Χατζητέρζογλου).

* Πριν τη σέντρα, η ομάδα του Πανσερραϊκού τίμησε τη μνήμη του Ευγένιου Γκέραρντ, καταθέτοντας ανθοδέσμη στη θέση όπου καθόταν ο αξέχαστος Ολλανδός.

* Αντίπαλος του ΟΦΗ, ο πρώην παίκτης του Άλμπερτ Ρούσσος, ο οποίος στην αρχή της αγωνιστικής χρονιάς ήταν στον Όμιλο, από τον Γενάρη όμως ανήκει στον Πανσερραϊκό. Με τους φιλοξενούμενους αγωνίζεται και ο πρώην παίκτης του Εργοτέλη, Γιώργος Σιάκκας.