Europa League: Εύκολα στους ομίλους ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός - στην παράταση ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκαν εύκολα στους ομίλους του Europa League ενώ ο Ολυμπιακός εν μέσω αποδοκιμασιών απέκλεισε την Αρούκα στην παράταση

Μετά από απουσία ενός έτους ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι στη Δανία με τη Μπρόντμπι (1-1) στη ρεβάνς των play off και με το 3-0 του πρώτου αγώνα πήραν με πανηγυρικό τρόπο το «εισιτήριο» για την αυριανή κλήρωση.Ο Μουχτάρ στο 35΄ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 65΄ ο Ιβανόφ ισοφάρισε με κεφαλιά.

Με δύο νίκες και συνολικό σκορ 5-0, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε εύκολα στους ομίλους του Europa League. Στην Θεσσαλονίκη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 με γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 5΄ και του Γιώργου Τζαβέλλα στο 45΄, σφραγίζοντας τυπικά την πρόκριση, η οποία είχε διασφαλιστεί από το πρώτο ματς (3-0)

Αντίθετα, τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός αφού οδηγήθηκε στην παράταση με την Αρούκα στο ''Καραϊσκάκης'' μετά το τελικό 0-1 από γκολ του Γκεγέ στο 80'. Στον επιπλέον χρόνο τα γκολ του Ντομίνγκεζ (95') και Ιντέγε(114') έδωσαν την πρόκριση στους ερυθρόλευκους