Ισοπαλία σαν ήττα για τον Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης παρά το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ότι βρέθηκε από το 57' με παίκτη παραπάνω, δεν κατάφερε να κερδίσει (1-1) τον Διαγόρα στη Ρόδο για την 19η αγωνιστική της Superleague 2

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι παίκτες του Ταουσιάνη μπήκαν στο ματς λες και ήθελαν να δώσουν απαντήσεις για τις πέντε σερί ήττες. Όμως η ενέργεια τους κράτησε μόνο για 45 λεπτά και παρά το γεγονός ότι από το 57' έπαιζε με παίκτη παραπάνω, έμεινε στο 1-1 και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Τσέλιου

Πιο απειλητικός και ορεξάτος στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα ο Εργοτέλης, μετουσίωσε την υπεροχή με το πολύ όμορφο γκολ του Μανουσάκη από μακριά στο 13'. Στη συνέχεια οπίεζε για 2ο γκολ με επιθέσεις κυρίως από τα αριστερά, είχε τους Κόνραντ - Κωστανάσιο και Μανουσάκη σε καλή μέρα ενώ ο Τσέλιος μοίραζε με ακρίβεια. Δεν απειλήθηκε σοβαρά στο πρώτο μερος η κρητική ομάδα, δημιουργούσε συνεχώς φάσεις και μάλλον το 0-1 την αδικούσε.