Καλός και... ελκυστικός! Ο ΟΦΗ κέρδισε με 2-0 την Καλλονή

Πολύ καλός κυρίως στο β΄ ημίχρονο ο ΟΦΗ, επικράτησε με 2-0 της Καλλονής σε φιλική αναμέτρηση στο Γεντι Κουλέ. Τραυματίστηκαν Κομεσίδης και Μπουρσέλης

Κάπως νευρικός μπήκε ο ΟΦΗ στο α' ημίχρονο, με την ομάδα να μην δημιουργεί εύκολα ευκαιρίες ενώ στην άμυνα υπήρχαν κενά, κυρίως από την πλευρά του Κοιλιάρα. Παρ ότι, το γκολ του Βουό μόλις στο 9' έβαλε μπροστά τους Κρητικούς, ο ΟΦΗ εξακολουθούσε να μην πατάει εύκολα την αντίπαλη περιοχή. Η Καλλονή είχε ευκαιρίες, πρέσαρε αρκετά την ομάδα του Νίκου Νιόπλια με συνέπεια να γίνονται λάθη και να καθυστερεί στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη, έγιναν κάποιες αλλαγές με κυριότερη όλων αυτή του πολύ καλού Όγκμποε αντί του Βουό. Ο Κοιλιάρας δοκιμάστηκε στα χαφ (αριστερό μπακ στο α') στο πλάι του Νάστου, με τον Μασάδο να παίρνει ρόλο 10αριου (αντί 8αριου) στην επανάληψη. Έτσι ο ΟΦΗ, με τον ανεβασμένο στο β' μέρος Μιλοσάβλιεφ, έβγαλε ενέργεια και πολύ καλές φάσεις και από τις δύο πλευρές τις επίθεσης. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 79' από τον πολύ δραστήριο Βρεττό (είχε πάρει λίγο νωρίτερα την θέση του Μιλοσάβλιεφ στο δεξί άκρο της επίθεσης) με πολύ ωραίο σουτ έπειτα από ''ριμπάουντ'' του νεαρού σε εκτέλεση κόρνερ.

Γενικά, ο ΟΦΗ απέναντι στο καλοδουλεμένο σύνολο του Βαζάκα, έβγαλε πολύ καλά στοιχεία, δείχνει ότι έχει σημαντικές λύσεις και από τον πάγκο ενώ μένει πλέον να δούμε την σοβαρότητα των τραυματισμών των Μπουρσέλη - Κομεσίδη. Θετικοί οι Μίκιτς - Όγκμπορ- Βρεττός, στους κορυφαίους οι Νάστος και Βουό

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας(66' Χύσι), Οστοιτς, Κώτσιος (66' Φαζός), Νάστος, Χαντί (66' Βρεττός), Μπουρσέλης (46' Βαλλιάνος), Μιλοσάβλιεφ (66' Μάνος), Βουό (46' Ογκμποε), Μασάδο (66' Κιάσσος).

Στον πάγκο οι: Δάφκος, Μάνος, Βαλλιάνος, Ογκμποε, Φαζός, Βρεττός, Κιάσσος, Χύσι, Μίκιτς.

Καλλονή: Ταίρης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Ρεπετσάς (86' Τζελίδης), Αποστόλου, Γιώργου (49' Γιούκαρης), Λιταινάς (54' Ντάλλας), Αντερσον Ντα Σίλβα (80' Αρναούτογλου), Φράγκος (70' Χιντασέλι), Κέρι Φλόρεντς, Λουτσιάν Μπουρντουάν (75' Σοφιανής).

Στον πάγκο οι: Μάλλης, Μανιάτης, Παπάζογλου, Ευαγγελιδάκης, Αγριμάκης, Αρναούτογλου, Καραγεώργης, Σάββα, Τζελίδης, Ντάλλας, Γιούκαρης, Ντάμπος, Κροτσίδας, Λαμπράκης,Χιντασέλι, Σοφιανής, Γκαμάγκας,Τριανταφύλλου.