Ο ΟΦΗ έχασε από... τα αποδυτήρια και πάει στον «τελικό» με Λεβαδειακό

O OΦΗ βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο με ένα πέναλτι-εφεύρεση και η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά της φτάνοντας στο 3-0 στην «OPAP Arena».

Ο ΟΦΗ πήγε να παίξει χθες βράδυ στην Αγιά Σοφιά και να διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες του, με καταρρακωμένη τη ψυχολογία από την ήττα από τον Ιωνικό. Το θέμα, βέβαια, είναι να σε αφήσουν να διεκδικήσεις τις πιθανότητές σου και αυτό δεν έγινε, αφού με πέναλτι που μόνο ο διαιτητής είδε και το VAR σφύριξε αδιάφορα η ΑΕΚ στο 6' έκανε το 1-0.

Και σα να μην έφτανε αυτό, στο 11ο λεπτό ο Γκατσινόβιτς έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ δυσκολεύοντας αφάνταστα το έργο του ΟΦΗ.

Με 2-0 στην πλάτη από το πρώτο δεκάλεπτο και πληγωμένη ψυχολογία τι να κάνεις; Το προσπάθησε ο ΟΦΗ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, κυκλοφόρησε την μπάλα και δημιούργησε προϋποθέσεις στην επίθεση, αλλά ο Γκερέρο ήταν άστοχος. Η ΑΕΚ από την άλλη κατέβασε ταχύτητα και μόνο όταν αύξανε την πίεσή της δημιουργούσε πρόβλημα στον ΟΦΗ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ, με κεφαλιά του Μάνταλου στο 60ο λεπτό και ακολούθησε ένα χρονικό διάστημα που ο Μανδάς έπαιζε μόνος του τους γηπεδούχους με τις αποκρούσεις του.

Το ματς είχε κριθεί από τα πρώτα του λεπτά και αμφότερες οι ομάδες είχαν πλέον το μυαλό τους στα επόμενα ματς. Με Λεβαδειακό στο «τελικό» του «Γεντί Κουλέ» ο ΟΦΗ, με Ολυμπιακό στο γήπεδο Καραϊσκάκη η ΑΕΚ. Επίσης, αμφότεροι οι προπονητές είχαν την ευκαιρία για αλλαγές. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή στη δράση του Νέιρα μετά από 3 μήνες. Ο Αργεντινός μπήκε στο 82ο λεπτό και θέτει υποψηφιότητα για βασικός στο παιχνίδι της Δευτέρας.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (66' Αραούχο), Πινέδα (66' Γαλανόπουλος), Μάνταλος (70' Μαχαίρας), Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (86' Κοσίδης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής (83' Πασαλίδης), Περέα (74' Στάικος), Μεγιάδο, Ντιουσέ (83' Νέιρα), Θοράρινσον, Τζου (66' Νικό), Γκερέρο (66' Ντουρμισάι).