Τελικός Australian Open: Τσιτσιπάς-Τζόκοβιτς 0-2 σετ

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο τελικός του Australian Open, που φιλοξενείται στην Μελβούρνη.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, διεκδικούν το πρώτο Grand Slam της χρονιάς, που θα είναι το 22ο για τον «Νόλε» (σ.σ. όσα έχει και ο Ράφα Ναδάλ) και το παρθενικό για τον Ελληνα πρωταθλητή. Εκτός από το τρόπαιο, που θα προσθέσει στην συλλογή του, ο νικητής του αγώνα, θα βρεθεί στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP.

Ο «Νόλε» σέρβιρε πρώτος στο ματς και πήρε με άνεση το game και το προβάδισμα, ενώ λίγο έλειψε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά. Ομως ο Ελληνας πρωταθλητής, διατήρησε την ψυχραιμία του και αφού «έσβησε» δύο break points, ισοφάρισε σε 1-1, αλλά η «απάντηση» του Σέρβου ήταν άμεση και χωρίς να χάσει πόντο, προηγήθηκε με 2-1. Και αυτό που δεν κατάφερε ο Τζόκοβιτς στο δεύτερο game, το πέτυχε στο τέταρτο, καθώς έκανε το break και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 3-1.

Διατηρώντας το σερβίς του, αμέσως μετά, ο «Νόλε», έφθασε στο 4-1, ενώ ο «Στεφ» κατάφερε με δυσκολία να μειώσει σε 4-2. Ο Σέρβος άσος, πήρε και πάλι το σερβίς και χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, έφθασε μία «ανάσα» από την κατάκτηση του σετ (5-2). Στην συνέχεια, ο Τσιτσιπάς, σέρβιρε για να παραμείνει «ζωντανός» στην διεκδίκηση του πρώτου σετ και τα κατάφερε εύκολα, μειώνοντας σε 5-3. Οι μπάλες, πέρασαν εκ νέου στα χέρια του 35χρονου θρύλου του παγκοσμίου τένις, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την εμπειρία του και πήρε το πρώτο σετ με 6-3, μετά από μόλις 36 λεπτά αγώνα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε και το 2ο σετ, με τον Έλληνα τενίστα να καλείται να κάνει ότι του έκανε ο Τζόκοβιτς το 2021 στο Roland Garros όταν προηγήθηκε με 2-0, όπου τελικά ο Σέρβος νίκησε με 3-2.