«Μαθαίνουμε στο σπίτι» με την ΕΡΤ – Πρόγραμμα Πέμπτης και Παρασκευής

«Μαθαίνουμε στο σπίτι» με την ΕΡΤ – Πρόγραμμα Πέμπτης και Παρασκευής

Αναλυτικά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το επόμενο διήμερο

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, η Εκπαιδευτική Τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής. Παράλληλα, τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ /«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

Στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, οι εκπαιδευτικοί στέκονται μπροστά στην κάμερα, για να παραδώσουν στις μαθήτριες και στους μαθητές του Δημοτικού τηλεμαθήματα, κρατώντας τα παιδιά σε μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

 

ΠΕΜΠΤΗ 04/03/2021

 

10:00 Νηπιαγωγείο: Νηπιαγωγείο έτσι…κι αλλιώς… 7 παιδιά στον κόσμο μας περιμένουν (ΙΙΙ) (Εκπαιδευτικοί: Ρίτα Γιακουμή, Κώστας Μανίκας)

10:23 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Μαθηματικά-Γεωμετρικά σχήματα/Στερεά και Επίπεδα (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου)

10:39 Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη)

10:56 Μουσική Α’-Β’: Διαβάζουμε λογοτεχνία και τραγουδάμε (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)

11:16 Διαθεματικό Γ’-ΣΤ’: Το νερό – Μέρος α’ (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Διαμαντούλη)

11:34 Διαθεματικό Γ’-ΣΤ’: Το νερό – Μέρος β’ (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Διαμαντούλη)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05/03/2021

10:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Μαμά, φτιάξε μου μια μάγισσα (Εκπαιδευτικοί: Ελένη Παπαγεωργίου, Κώστας Μανίκας)

10:16 Νηπιαγωγείο: Νηπιαγωγείο έτσι…κι αλλιώς…Ταξίδι στη χώρα των χρωμάτων (Εκπαιδευτικοί: Χαρίκλεια Παπαευθυμίου – Κώστας Μανίκας)

10:34 Φυσική Αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)

10:56 Γλώσσα Β’: Νιώθω, Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

11:29 Ιστορία Δ’: Ο «χρυσός αιώνας» και η Αθήνα γίνεται το «σχολείο της Ελλάδας» (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

11:50 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Ενεργητική και παθητική σύνταξη (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

 

Γίνε ο ρεπόρτερ του CRETALIVE

ΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ