Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο στα Περιβόλια ο Εργοτέλης

Στο δυσκολότερο φιλικό του έως τώρα, ο Εργοτέλης κόντραρε μόνο στο α' ημίχρονο τον ποιοτικότερο Πλατανιά,τελικά ηττήθηκε με 4-2 από τους γηπεδούχους

Αρκετά καλός για ένα ημίχρονο παρουσιάστηκε στα Περιβόλια ο Εργοτέλης απέναντι στον Πλατανιά. Λίγο πριν την λήξη του α' μέρους και αφού είχες απειλήσει 2 φόρες οι ''κιτρινόμαυροι'' την εστία του Σωτηρίου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιακουμάκη στο 44'.

Η διαφορά ποιότητα φάνηκε στην επανάληψη και μέσα σε 8 λεπτά (51' - 57') ο Εργοτέλης δέχθηκε δύο τέρματα και το φιλικό έπαιρνε διαστάσεις... θριάμβου για την ομάδα των Χανιών. Στο 86' ο νεαρός Παπανικολάου έκανε το 4-0, μείωσε σε μια τιμητική ήττα με Μανουσάκη (87') και Καϊμακαμούδη(90') ο Εργοτέλης.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (46' Κοκκαλάς), Βάντερσον, Καρυπίδης (66' Κάργας), Μπανανά (66' Πριντέτα), Στανισάβλιεβιτς (66' Μουνάφο), Γκνιάτιτς (66' Ντεβέσα), Μανεδρινός (66' Ντίνας), Αποστολόπουλος (66' Σκουλουδάκης), Μανούσος (66' Παπανικολάου), Τσουράκης (66' Ηλιάδης), Γιακουμάκης (66' Ντιλαβέρ).

Εργοτέλης (Γιάννης Χατζηνικολάου): Στεφανάκος (74' Βασιλειάδης), Καρράς, Τσουμάγκας (89' Πολυχρονάκης), Τζανής (48' Κολόκας), Δημήτρης (89' Σηφάκης), Ρουσάκης, Μισέλ (62' Βογιατζής), Καλέ, Λεάλ (78' Λυδάκης), Κοιλιάρας (62' Πόι), Κατσικοκέρης (66' Καϊμακαμούδης).