US Open: “Αυτοκτόνησε” ο Τσιτσιπάς!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Στέφανος, γνώρισε απρόσμενο αποκλεισμό από τον Μπόρνα Τσόριτς στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν!

Σε ένα ματς θρίλερ που ολοκληρώθηκε μετά τα μεσάνυχτα στη Νέα Υόρκη, ο Στέφανος απώλεσε 6 match points στο 4ο σετ της αναμέτρησης και τελικά ηττήθηκε στα 5 σετ από τον Κροάτη με 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4), ολοκληρώνοντας άδοξα ένα Grand Slam στο οποίο είχε τις δυνατότητες και τις προοπτικές να φτάσει πολύ μακριά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε το προβάδισμα με 2-1 σετ και βρέθηκε να προηγείται 5-1 games στο 4ο σετ, ξοδεύοντας συνολικά έξι match points σε δύο διαφορετικά games, πριν τελικά υποκύψει από τον εξαιρετικό Τσόριτς, στο tie break του καθοριστικού σετ μετά από 4 ώρες και 36 συγκλονιστικά λεπτά στο Louis Armstrong.

Το εναρκτήριο σετ ξεκίνησε με δύο breaks εκατέρωθεν και στη συνέχεια οι δύο άνδρες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι το tie break όπου ο Στέφανος έκανε ένα εξαιρετικό breaker και με 7-2 πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 2ο σετ, ο Τσόριτς ήταν πιο επιθετικός στις επιστροφές του και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για break, πετυχαίνοντας το πολυπόθητο “σπάσιμο” στο 10ο game, με το οποίο ισοφάρισε στα σετ (6-4).

Με το ίδιο νόμισμα απάντησε στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς, αφού πέτυχε το break στο 9ο game (5-4), στο μοναδικό break point στο σετ και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το προβάδισμα στο σκορ.

Το 4ο σετ ήταν συγκλονιστικό, με τον Τσιτσιπά να παρουσιάζει τάσεις αυτοχειρίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε με διπλό break 5-1 games και έδειχνε πανέτοιμος να κλείσει το ματς, όταν ο Τσόριτς εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση του αντιπάλου του και επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στο ματς. Ο Κροάτης, έσωσε έξι match points (!!) του Στέφανου, δύο στο 5-3 (break) και τέσσερα στο 5-4 (hold) και τελικά με το τρίτο του break στο σετ (7-5), έφερε το ματς στα ίσια.

Ούτε στο 5ο σετ ο Τσιτσιπάς κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με break που πήρε στο 5ο game (3-2), με τον Τσόριτς να απαντά άμεσα (3-3) και τους δύο άνδρες να παίζουν τένις πολύ υψηλού επιπέδου, με έντονα ράλι και εντυπωσιακούς πόντους. Ο Στέφανος απώλεσε τέσσερις ευκαιρίες για break σε δύο διαφορετικά games, διατηρώντας σε χαμηλά επίπεδα το convert rate.

Έτσι, οδηγηθήκαμε στο tie break, εκεί όπου ο Τσιτσιπάς υπέπεσε σε δύο διπλά λάθη και κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ τον αντίπαλό του, με τον Τσόριτς να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμος στις κρίσιμες στιγμές, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή επί του Έλληνα άσου.

Στον 4ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, το Νο27 του ταμπλό θα αντιμετωπίσει τον Τζόρνταν Τόμπσον που νωρίτερα είχε επικρατήσει 7-5, 6-4, 6-1 του Μίκχαηλ Κουκούσκιν.

Μόλις για τρίτη φορά στην καριέρα του θα βρεθεί στη φάση των “16” ενός Grand Slam ο Τσόριτς, διεκδικώντας με αξιώσεις το εισιτήριο για τον πρώτο του προημιτελικό σε Major τουρνουά.

Πηγή: tennis24.gr