Παγκόσμια Αργεντινή στον τελικό του αιώνα!

Η Αργεντινή είναι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΤΣ με τους Γάλλους που κρίθηκε στα πέναλτι!

Η Αργεντινή κατέκτησε το 3ο Μουντιάλ της ιστορίας της στον καλύτερο και συγκλονιστικότερο τελικό όλων των εποχών. Ο Μέσι νίκησε τον Εμπαπέ, η Αργεντινή νίκησε 4-2 στα πέναλτι τους Γάλλους (2-2 η κανονική διάρκεια, 3-3 η παράταση) και ο Λιονέλ Μέσι πέρασε στην αιωνιότητα!

Εκπλήξεις στις ενδεκάδες των δύο φιναλίστ δεν είχαμε και από τη στιγμή που όλοι οι παίκτες ήταν διαθέσιμοι λογικό οι προπονητές να βάλουν τους καλύτερους. Σε τελικό και δη Παγκοσμίου Κυπέλλου βάζεις όλα τα αστέρια σου μέσα, η Αργεντινή ένα παραπάνω αφού και ο Ντι Μαρία ήταν στους βασικούς.

Στα πρώτα λεπτά τα νεύρα, ειδικά από πλευράς Αργεντινής, φάνηκαν τεντωμένα. Αρκετά φάουλ, με τον Πολωνό διαιτητή Σίμον Μαρτσίνιακ κάνει παρατηρήσεις στους παίκτες για να μη χαθεί ο έλεγχος από νωρίς.

Η γενικότερη αίσθηση, όσο περνούσαν τα λεπτά, έδειχνε... Αργεντινή. Αν και η κατοχή ήταν μοιρασμένη, οι Αργεντίνοι έμοιαζαν πιο επιθετικοί και πατούσαν περισσότερο στην αντίπαλη περιοχή.

Η Γαλλία, από την άλλη, προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, δεν έδειχνε απειλητική και μέσα σε όλα βρέθηκε να κυνηγάει και το σκορ με ένα πέναλτι που δεδομένα θα περάσει στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων και θα αποτελεί θέμα συζήτησης. Από το... χέρι του Θεού... στο χέρι του Ντεμπελέ (πάντως άκρη δεν βγάλαμε αν τον βρίσκει στα πόδια, αλλά όλα αυτά θα τα συζητάμε από Δευτέρα και για τα επόμενα 4 χρόνια).

Ο Ντι Μαρία, λοιπόν, κέρδισε πέναλτι μετά από ένα... άγγιγμα του Ντεμπελέ, το VAR δεν παρενέβη και στο 23ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα, για το 1-0, ισοφαρίζοντας τα γκολ του σπουδαίου Πελέ σε Παγκόσμια Κύπελλα (12).

To γκολ προήλθε από στημένη φάση, αλλά έδειξε το πως έπαιζε η Αργεντινή, γέρνοντας προς τα αριστερά λόγω της παρουσίας του Ντι Μαρία. Αυτόν έψαχνε διαρκώς ο Μέσι, αυτός ήταν που έβαζε δύσκολα στους Γάλλους και κέρδισε το πέναλτι....